1382705900255

ODTÜ Rektörlüğü, Sabah gazetesinin ağaç kesimi ile ilgili iddialarını tekzip etti

Sabah Gazetesi’nin 25 Ekim 2013 tarihli “ODTÜ 15 Bin Ağaç Kesmiş” ve “Uydu Görüntüleri İddiayı Belgeledi” başlıklı haberleri ODTÜ Rektörlüğü tarafından tekzip edildi.

SABAH Gazetesi’nin haberi

Uydu görüntüleri iddiayı belgeledi

Melih Gökçek, ODTÜ kampüsündeki yapılaşmanın uydu görüntülerini yayınladı ve kaçak yapılara ilişkin suç duyurusu yapacaklarını söyledi.

Skandal yapılaşmanın bütün detaylarını Sabah Ankara yayınladı.

ODTÜ’deki kaçak yapılaşmanın uydu görüntüleri ortaya çıktı.

Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, ODTÜ yerleşkesinde 2003 yılından bu yana ağaçların yok edilerek yerlerine binaların inşa edildiğini uydu görüntüleriyle açıkladı.

ODTÜ içinden geçen yola itiraz edilmesi halinde kaçak yapılara ilişkin suç duyurusunda bulunacağını açıklayan Gökçek, “Bizim yapmış olduğumuz alanın kaç misli yerde çalışma yapmışsınız.

Bu kadar yeri, ağaçları rahatlıkla kendiniz adına katlediyorsunuz. Bunların hepsi kaçak” diye konuştu.

“AMAÇ OLAY ÇIKARMAK”

Gökçek, katıldığı bir televizyon programında ODTÜ içinden geçen yola ilişkin soruları yanıtladı.

ODTÜ’de yaşanan protestoların “ağaçların kesilmesi nedeniyle değil, olay çıkartmak için olduğunu” dile getiren Gökçek, “ODTÜ arazisi içinde 2003 yılından bu yana ağaçlar yok edilerek binalar yapıldı.

Yol için protesto gösterisi yapan marjinal gruplar ise buna sessiz kaldı.

Google’ın harita uygulaması üzerinden 2003’ten sonra, yıl yıl ODTÜ yerleşkesinin uydu görüntülerini inceledik. Son 10 yılda yaşanan ağaç katliamı ve yapılaşmaya şahit olduk” dedi.

“RANT İÇİN YOK EDİYOR”

ODTÜ Rektörü Ahmet Acar’a seslenen Gökçek, şöyle konuştu: “Yaptığımız alanın kaç misli yerde çalışma yapmışsınız.

Amaç hizmet etmekse, üzüm yemekse, yeşilse…

ODTÜ kendi ağaçlarını nasıl rant için yok ediyor.?”

HALKA SÖZ VERDİ

Gökçek, yol inşaatını sürdürdüklerini dile getirerek, şu uyarılarda bulundu: “Diyelim ki bu planı mahkemeden iptal ettirdiler?

Halkıma söz veriyorum.

İlk yaptığım kaçak yapıları yapanları mahkemeye vereceğim.

Bu planı bozdururlarsa rapor tutarım.

Raporun da cezası iki-üç sene.”

BEDELİ TALEP ETSİN

ODTÜ’nün bu süreçteki tek yasal hakkının yol üzerindeki enkaz veya ağaçların bedelini talep etmek olduğunu ifade eden Melih Gökçek, “Onların açıkladığı ağaçların cinsi ne ise tartışmadık.

Ağaçların her yıl belirlenen karşılığı var.

Onlara yasal sorumluluk olmayacak sınırda öderiz” dedi.

ODTÜ Rektörlüğü tarafından Sabah Gazetesinin “ODTÜ 15 Bin Ağaç Kesmiş” ve “Uydu Görüntüleri İddiayı Belgeledi” haberlerinde yer alan iddiaların gerçekleri yansıtmadığı belirtilerek, ”Ankara’nın en büyük yeşil alanını yaratan, kentin mikro-klimasmı değiştiren bu ormanla hava kirliliğinin azalmasına çok büyük katkı sağlayan bir kurumun ağaç katliamı yaptığı şeklindeki haber mesnetsiz ve yanıltıcıdır.” şeklinde tekzip gönderildi.

ODTÜ Rektörlüğü tarafından bildirilen tekzip metni

Gazetenizin 25 Ekim 2013 tarihinde 1. ve 5. sayfalarda yer alan “ODTÜ 15 Bin Ağaç Kesmiş” ve “Uydu Görüntüleri İddiayı Belgeledi” başlıklı haberler gerçekleri yansıtmamaktadır.

Kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi amacıyla aşağıdaki düzeltmelerin yapılması gerekli görülmüştür.

Haberde yer alan 2013 yılında çekilmiş fotoğraflar, ağaçlar arasında kalan konukevlerini, alışveriş merkezini, Kongre Merkezini, otopark, tenis kortları ve teknokent bölgelerini göstererek sanki bu yapılar için ağaç kesilmiş gibi izlenim yaratmayı hedeflemektedir.

Ekli fotoğraflardan açıkça görüldüğü gibi, konukevleri, alışveriş merkezi, Kongre Merkezi, otopark, tenis kortlarının inşa edildiği 1960’lı ve 1970’li yıllarda kullanılan alan tümüyle boş ve ağaçsız bir arazidir.

Aynı şekilde, inşaatına 1990’lı yıllarda başlanan ve Gazetenizin Ankara ekinde 5. sayfada yer alan haberde sözü edilen binaların yapıldığı alan olan Teknokent Bölgesi de; ekteki 2000 ve 2013 no’lu fotoğraflarda da görüleceği gibi orman sınırları dışındadır.

1958-1960 yılları arasında üniversitenin gelişim alanı olarak ayrılmış olan bu alan gerek taban suyu gerekse de toprak niteliği anlamında kavak dikimine uygun olduğu için “kavaklık” olarak tahsis edilmiştir.

Dikilen kavaklar 1980’li yılların sonunda kesim dolgunluğuna ve çağma geldiği için kesilmiş ve elde edilen gelir üniversitemiz bütçesine aktarılmıştır.

Kesilen kavakların sökülmeyen köklerinden çıkan ve sadece yakacak olarak değerlendirilebilecek niteliksiz genç nesil ise günümüze kadar gelmiştir.

Bugün bir bilim ve yüksek eğitim kurumu olarak uluslararası saygınlığını kabul ettirmiş olan ODTÜ, 1961 yılında başlattığı ağaçlandırma faaliyeti ile bozkırdan yeşil bir yerleşke yaratmış ve Ankara’ya 30 kilometrekarelik orman kazandırmıştır.

ODTÜ, doğal çevreye sahip çıkması ve yarattığı yeşil alanlar nedeniyle 1995 yılında uluslararası Aga Khan “Çevre Koruma ve Geliştirme Ödülü”ne ve 2003 yılında da “TEMA Vakfı Ödülü”ne layık görülmüştür.

Ankara’nın en büyük yeşil alanını yaratan, kentin mikro-klimasını değiştiren bu ormanla hava kirliliğinin azalmasına çok büyük katkı sağlayan bir kurumun ağaç katliamı yaptığı şeklindeki haber mesnetsiz ve yanıltıcıdır.

Kamuoyunun bilgisine sunulur.

Orta Doğu Teknik Üniversitesi Rektörlüğü

V. Av. Neşide Öncül

Yorum Yap!