18 Mart 2013 Hacettepe Üniversitesi Öğrencilerinin Basın Açıklaması

Basına ve kamuoyuna

Bugün Hacettepe Üniversitesi’nde Türk Dünyası ve Araştırmaları Topluluğu adı altında örgütlenen ülkücü faşist çetenin ve polisin ortak saldırısıyla karşılaşmış bulunmaktayız. Aslında bu topluluğu üniversite öğrencilerine bıçak çeken ve yüzlerinde maskelerle geceleri üniversite öğrencilerine saldıran eli satırlı bir çete olarak tanıyoruz. Dolayısıyla bugün yaşananın 18 Mart’la bir ilgisi bulunmamaktadır. Ortada rektörlük tarafından ve polis tarafından korunan faşist bir provokasyon vardır. Bu provokasyona Çanakkale Savaşı alet edilmek istenmiştir.

Göreve geldiği günden itibaren demokratik bir maske altına bürünen Murat Tuncer’in ilk vukuatı bu değil. Daha önce de okulu basmaya gelen faşist çetelere misafirlerim diyen, Sivas Katliamı anmalarına saldıran gerici güruhları sahiplenen Murat Tuncer demokrat değildir. ODTÜ’de polis şiddetini değil öğrencileri kınayan Tuncer’in gaz bombası ihalesini iptal etme şovu boşa düşmüştür.

Son dönemde üniversiteler bilimsel üretimleri ve sosyal, kültürel yönleriyle değil polis şiddeti ve soruşturma,ceza terörüyle gündeme gelmektedir. Hacettepe’de yaşananların ODTÜ’de ve Osmangazi Üniversitesi’nde yaşananlardan hiçbir farkı bulunmamaktadır. Üniversite öğrencileri olarak bizler yaşam alanlarımızda faşistlere, gericilere ve piyasacılara karşı direnmeye devam edeceğiz. Üniversiteleri teslim etmeyeceğiz. Üniversiteler bizimdir.

Hacettepe Üniversitesi Öğrencileri

Beytepe’de gaz bombalı saldırı from Ali Haydar on Vimeo.

Yorum Yap!