TÜBİTAK UZAY çalışanları anlatıyor

Göktürk2 uydusu projesinde çalışan tüm Türkiyelilerin ODTÜ mezunu olduğu bilgisi doğrulandı.

İşlerinden uzaklaştırılmış iki TÜBİTAK çalışanının mesajları aşağıda.

—-
Tübitak’ta uzun süre çalışmış mühendis:

Merhaba,
Az once (….) ile konusurken bu kadar yakinizda olan bir olay ile ilgili cevremizi pek de bilgilendirmedimizi fark ettim. Biliyorsunuzdur benim eski dukkanda (tubitak uzay) ve arkasindaki korulukta gecmis butun olaylar. Bende sizin gibi anca internetten takip ettim, tanidiklarimi arayip sordum o kadar.

Benim anlatmak istedigim durumun bir de tubitak uzay calisanlari acisi. Hatta bu aci soyle bir habere de konu oldu. Tabii oldukca yumusatilarak, asilsiz bir komplo teorisi gibi anlatilmis yandas radikal de.

http://www.radikal.com.tr/Radikal.aspx?aType=RadikalDetayV3&ArticleID=1113317&CategoryID=77

Surecin tamamini bilince hukumetin nasil hesapli-kitapli hareketler yaptigi cok guzel gorunuyor. Gecen sene 17 Agustos da Rasat uydusunu firlatirken bir tane bakan bile gelmemisti. Basinda ilgi en alt seviyedeydi. Hemen sonrasinda gokturk uydusu bitti teslim edildi. Tabii tubitak ta da nedense bir degisim basladi, bundan en cok nasibini alan enstitu de uzay oldu. Gorevden almalar, sacma gorevlendirmeler, zorla emekliye ayirmalar, tehtidler. En aci zulum belki taniyanlariniz vardir (…)’ a yapildi. Kendisi iki uydu yapiminda da bas teknisyen, ekip lideri vs … olarak calisti, aylarca temiz odadan cikmadi. Rasat firlatmasi sirasinda Rusya da bozkir in ortasinda (Yasny) 2 ay kaldi. Bu adam ilk uydumuz Bilsat ingiltere yapilirken orada egitim almis ve tubitak da halen calisan herhalde son teknisyendi. (23 kisilik o ekipten su anda kimse kalmadi sanirim.) Bu elemanini tubitak Gebze mam a kaba insaati bitmis binaya telefon kablosu dosemek uzere gorevlendirdi 2 ay boyunca. Istifa etmez ise tekrar gorevlendireceklerini soyleyince sonunda pes etti. Bunun gibi serefsizlikler ile 80 kisi gonderildi. Sirf kadrolasmak icin devletin yillarca egittigi, para harcadigi 80 kisi silindi. Emin olun bu zarar 100 kusur milyon avro ya maal olan gokturk 2 den cok daha buyuk. Dusunun bu 80 kisinin en az 40 tanesinin doktorasi vardi, geri kalanlari da bu konular master yapmisti. Simdi hepsi ozel sektore hizmet ediyor veya issiz…

Sonrasinda kalan 3-5 yandas kadro ve yandas basin ile bitmis proje kutlandi reklamlari yapildi. Oyleki Rasat uydusu ile bazi gazetelerde o zaman nijerya ile ayni teknoloji diye alay edilirken, ondan cok az yetenekli gokturk 2 ye simdi bir teknolojik devrim gibi bakiliyor. Bunlarin hepsi yalan bir gundem yaratma cabasi. Birde ustune polis siddeti eklendi, butun gundem dolduruldu. Tahminen arka planda NATO fuzeleri yerlerine gitti, zamlar yapildi vs…

Bu isin birde silah yapimi yonu var ki o da pek tartisilmiyor. Hani ATV nin “ODTU uyduya karsi” haberi ile hepimiz alay ettik ama bence bu tur askeri amacli uydulara karsi olunmasi gerekir. Rasat bilimsel amacli bir uyduydu ki bildigim kadari ile su anda bu amacla faaliyet gosteriyor. Boyle olunca ne guzel, uydu dedigin kacak yapilasmadan, orman yanginina, bugday uretimi tahmini yapmaktan, dogal afetlerde plan yapmaya kadar bir cok alanda cok faydali bir arac. Ama gokturk 2 yer istasyonu hava kuvvetlerinde olacak bir silah. Tubitak bilimsel amaclarla da kullanilacagini soylese de kontrol hava kuvvetlerine gecince bence geri donusu olmayacaktir. Sonrasinda nasil kullanilacagini kim bilebilir. Yapiminin sonlarinda gerceklesen Roboski katliami neler olabileceginin en guzel kanitidir. 3-5 pixel hareket etti mi ediyor, once bas fuzeyi sonra bak kimmis diye. Isin icine teknoloji, muhendislik girince hevesleniyorsun kendini kandiriyorsun ama gercekte yaptigin namlusu olmasa da bir silah iste. Hukumet nasil isterse oyle kullanacak…

Neyse kafam karisik ancak bu kadar duzenli yazabildim. Azicik anlatabildiysem derdimi ne mutlu…

Bu kısa mesaj da yukarıdaki aradaşın bahsettiği, gebze de inşaata kablaja gönderilen teknisyen:

Ben 20 yılı aşkın TÜBİTAK UZAY da çalışmış ve son 10 yılını BİLSAT, RASAT, GÖKTÜRK2 projelerinin hemen her aşamasında çalışmış, gece gündüz vs demeden emek vermiş, ancak GÖKTÜRK2 uydusunun son test ve fırlatmasında ne yazık ki bu projeden ve çok sevdiğim işimden ayrılmak zorunda bırakılan 30’u aşkın kişiden biriyim. Ayrıca TUBİTAK UZAYDAN son bir yıl içinde ayrılan, işini bırakmak zorunda kalan vs kişi sayısı 80 ne yaklaşmış durumda. Tüm TÜBİTAK için bu sayı çok daha fazla.
Çok başarılı başka bir proje olan BALİSTİKA projesinin çalışanları nerede? Bu çalışan hareketliğinin neden yoğun olduğunu hiç düşündünüz mü acaba? Yeni gelen TÜBİTAK yönetimi çok ciddi bir kıyım yaptı. Hoşlarına gitmeyen her kademedeki çalışana baskılar yaparak ayrılmalarına, emekli olmalarına neden oldu. Kağıt üstünde kimseyi işten atmadılar ama!
İlk fırsatta ayrılmayı bekleyen başkaları da var biliyorum.
Bundan sonra bilgi birikiminin ve insan kaynağının korunması ve yeni projeler yapılması için çaba harcayacaklarını söylüyorlar. Bu güne kadar korunmayan ve işin gerçek sahipleri korunmayıp. Yapılan işleri önce karalayıp sonra başarısına konup rantı yiyen yemeye çalışan işi hiç bilmeyen yeni gelenler mi korunacak?

bahsi geçen BALİSTİKA projesi ilgili bilgi: http://www.uzay.tubitak.gov.tr/balistika/tr/press/haber.asp

18 Aralık 2012 ODTÜ olayları

4 thoughts on “TÜBİTAK UZAY çalışanları anlatıyor”

  1. neden bu kadar kötü bir yazı tipi kullanılıp okuyucunun işi zorlaştırılıyor acaba? daha gerçekçi ve ciddi mi oluyor yazılar okunaksız olunca?

    bu arada yazılanlar ibretlik. onun üzerine söyleyecek bir şeyim yok. keşke daha isimli, belgeli teşhirler yapılsa ve göz ardı edilemeyecek kadar yayılsa.

  2. Hic kimsenin siyasi gorusu soyledir diye isten cikarilmasi taraftari degilim. Peki beyefendi gokturk 2 bu uydulardan sonra gelistirimisse daha ileri olmasi gerekmez miydi? neden su cumleyi kullanarak kendinizle celisiyorsunuz: “…Rasat uydusu ile bazi gazetelerde o zaman nijerya ile ayni teknoloji diye alay edilirken, ondan cok az yetenekli gokturk 2…” diye sorarim? ya sen iyi calismadin yaptigin is bir seye yaramaz o yuzden cikarildin ya da hicbirsey bilmeyip sadece camur atmak icin provokasyon yapiyorsun…

Yorum Yap!