akademikprotesto_6ocak2013

12 Ocak 2013 / Akademisyenlerin YÖK yasa taslağı ve ODTÜ özelinde akademiyi kişiliksizleştirme çabaları protestosu

“Üniversitelerdeki baskı, yıldırma, YÖK Yasa Taslağı ve son dönemde ODTÜ özelinde cereyan eden akademiyi kişiliksizleştirme çabalarına karşı” Türkiye’nin dört bir yanından çok sayıda akademisyen 12 Ocak Cumartesi günü Ankara’da bir araya gelecek. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi önünde buluşacak olan akademisyenler Kızılay’a dek yürüyüş yapacak.

SBF önünde saat 12.30’da başlayacak olan yürüyüş, Sakarya Meydanı’na gelindiğinde yapılacak basın açıklaması ile sona erecek.

Yürüyüşe çağrı metni şöyle:

“Biz aşağıda isimleri bulunan kurumlar olarak 12 Ocak 2013 tarihinde, üniversitelerdeki baskı, yıldırma, YÖK Yasa Taslağı ve son dönemde ODTÜ özelinde cereyan eden akademiyi kişiliksizleştirme çabalarına karşı merkezi bir ‘akademisyen yürüyüşü’ düzenliyoruz.

Düzenleyici kurumlar olarak 22 Aralık’ta Ankara’da gerçekleştirdiğimiz ilk toplantıda belirlenen ilkeler şu şekildedir:

Etkinliğin tümü öğrenci ve üniversite emekçilerinin katılımına açık olmakla birlikte akademisyenlerin ağırlıklı olduğu bir eylem olarak tasarlanmaktadır.

Yürüyüşümüz saat 12.30’da Siyasal Bilgiler Fakültesi önünden başlayacak ve 13.30 Sakarya Meydanı’nda sonlandırılacaktır. Alanda yapılacak konuşmaların bir saat sürmesi ve ardından akademisyenlerin halka bildiri dağıtması planlanmaktadır.

Yürüyüş düzeninin önde katılan akademisyen örgütlerinin ortak pankartı (isteyen dernekler kendi pankart, döviz ve flamalarını kullanabilir), üniversite emekçilerinin ortak pankartı ve kitle örgütleri, öğrenciler sırasıyla oluşturulmasının daha etkili olacağı düşünülmektedir.

Öğretim Üyelerinin binişleriyle (cübbe) gelmesi kamunun dikkatini artıracaktır.

Ortak bildirinin okunmasından sonra kurum sözcüleri üzerinden değil, akademiyi, üniversite emekçilerini, öğrencileri temsilen kısa konuşmaların yapılması tasarlanmaktadır.

Siz değerli dostlarımızın da düzenleyeceğimiz yürüyüşe katılmanız bizlere güç verecektir.”

Abant İzzet Baysal Üniversitesi Öğretim Elemanları Derneği, Akdeniz Üniversitesi Öğretim Elemanları Derneği, Başka Hacettepe Yok İnisiyatifi, Isparta Öğretim Üyeleri Derneği, Mülkiyeliler Birliği Derneği, ODTÜ Mezunları Derneği, ODTÜ Öğretim Elemanları Derneği, Trakya Üniversite Öğretim Elemanları Derneği, Üniversite Konseyleri Derneği ve Van Üniversite Öğretim Elemanları Derneği.

Yorum Yap!