490-254

Erdoğan – Acar görüşmesinden ilk sinyaller: Başbakan “öğrenciyi okuldan uzaklaştır” dedi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, geçtiğimiz günlerde ODTÜ’de yaşanan olaylar konusunda yorum yapmaya devam etti. Üniversite yönetiminin “aciz” olduğunu ifade eden Başbakan, disiplin kurallarının uygulanmadığına dikkat çekti.

TRT ‘de,  “Enine Boyuna Özel” programına katılan Başbakan Erdoğan’a Göktürk-2 uydusunun fırlatılması sırasında ODTÜ’de yaşanan olaylarla ilgili ODTÜ Rektörü Ahmet Acar ile yaptığı görüşme de soruldu.

Başbakan’ın açıklamaları şöyle:

“Bizim ODTÜ ve öğrencilerle problemimiz yok, Problem buradaki yönetimin sakat zihniyeti iledir. Yani burada yönetimde bir acziyet var, acziyetini kabul edeceksin. Eğer öğrencilerinin içerisinde orada faşizan baskı uygulayan öğrenciler varsa, okulu terörize eden gruplar varsa, bu öğrencilere karşı elinde disiplin kuralları var bunları uygulaması lazım. Önce bir hafta uzaklaştırır, tekrar mı yaptı 15 gün olmadı mı tamamen uzaklaştırır. Bunları başkalarına yaptılar, çok açık net söylüyorum. Başörtülü kızlarımıza yaptılar bunları. Okullardan uzaklaştırdılar başörtüsü taktıkları için. Şimdi bunlar terör estiriyor, hatta hatta daha ileri gideceğim bazı akademisyenler oradaki eylemlere katılmayan akademisyenlerin üzerinde baskı uyguluyorlar.”

Başbakan, “Ben hocalarımızdan tavırlarını çok net koymalarını bekliyorum” … “Bakın Göktürk-2’yi konuşabildiler mi? Yazıktır, günahtır. 120 milyonluk bir yatırımdır bu. Bu dev yatırım için ben isterdim ki öğrenciler, ‘bize öyle büyük bir salon verin ki biz de bunu canlı izleyelim’ desinler. Bunu beklerdim” dedi.

Yorum Yap!