15 kasimafis_Page_1_a4 renkli

Asistan Kıyımına Son !

İTÜ’den 31 Ocak Ankara-YÖK Eylemine Destek Çağrısı

İTÜ’de asistan kıyımı devam ediyor. YÖK’ten gelen bir görüş yazısına istinaden başlatılan işten çıkarmalar, başka gerekçeler de eklenerek büyüyor. Şu ana kadar 60’tan fazla asistanın işine son verildi ve bu sayı artmaya devam ediyor.
Azami süreyi tamamlayan araştırma görevlilerini, hiçbir esneklik tanımadan üniversiteden atan İTÜ Rektörlüğü, bu durumu fırsat bilip, süresi içerisinde tezini tamamlayan araştırma görevlilerini de işten atmaktadır. 33/a kadrosuna geçişler bilim dışı ölçütlere bağlanıp, üyelerinin nasıl seçildiği ve hangi nitelikleri incelediği belli olmayan değerlendirme kurulları oluşturulmuştur. Bu kurullar, nihai karar mekanizması olarak işlemekte ve 33/a kadrosuna geçirme yönündeki bölüm kurulları kararlarına rağmen işten çıkarmalara imza atmaktadır.
Yeni YÖK yasası uygulamaya konduktan sonra, tüm üniversitelerden çok sayıda araştırma görevlisinin ve öğretim görevlisinin işine son verilecek, büyük bir bölümü ise rotasyona tabi olacaktır. İTÜ Rektörlüğü’nün, yeni YÖK yasasının uygulamaya konmasını neden beklemediği kamuoyu tarafından anlaşılamamaktadır. Daha önce defalarca belirttiğimiz gibi, asistan kıyımının nedeni YÖK’ün zorlaması ya da yasalar değil; İTÜ yönetiminin bu tür hukuksuz uygulamaların nasıl yapılacağını tüm üniversitelere gösterme ve YÖK’e yaranma çabasıdır. İTÜ’deki uygulamaların, yeni yasanın provası olduğu açıklık kazanmıştır.
İTÜ’deki hukuksuz, anti-demokratik ve bilim-dışı uygulamalara karşı direnişimiz üniversite kamuoyu tarafından haklı bulunmuş ve desteklenmiştir. Fakat İTÜ Rektörlüğü, kendi üniversitesinden yükselen sese kulaklarını tıkamış, hiçbir tartışma zeminine olanak vermeden asistanları işten çıkarmaya odaklanmıştır.
YÖK’e gidiyoruz: İşten atılan asistanların işe iadesi, azami süre uygulamasının durdurulması ve değerlendirme kurullarının kaldırılması için.
Bizim sorunumuz tüm üniversitelerin sorunudur. Tüm araştırma görevlisi arkadaşlarımızı ve hocalarımızı İTÜ’den yükselen sese kulak vermeye ve eylemimize destek vermeye çağırıyoruz.
İTÜ Asistan Dayanışması
Yer:       YÖK önü, Ankara
Tarih:    31 Ocak 2013 Perşembe
31 Ocak Perşembe sabahı 10:00’da toplanılacak, 12:30’da basın açıklaması yapılacak ve görüşme talebimiz karşılanana dek eylemimiz devam edecek.
İstanbul’dan Otobüs Hareket Saatleri
00:30     Taşkışla Yerleşkesi Önü
01:00     Kadıköy Salı Pazarı Önü

 

 

Blog

http://ituasistandayanismasi.blogspot.com/

Facebook

http://www.facebook.com/anti50d

Twitter

https://twitter.com/Hocama_Dokunma

 


Yorum Yap!