4+4+4 eylemi / son dakika – KESK! Eğitim-Sen !

 
  Emekçiler 4+4’lük faşizme direniyor! (Sürekli yenileniyor)  
  27 Mart 2012 –  
Sendika.Org, emekçilerin 4+4+4’e karşı “Anladıkları dilden geliyoruz” diyerek başlattığı eylemi dakika dakika iletmeye devam ediyor. Polis Türkiye’nin dört bir yanından yola çıkan araçları çeşitli bahanelerle durduruyor. Buna karşı emekçiler “Durdurulduğumuz her yer eylem alanıdır” diyerek yolculuklarına devam ediyor. İstanbul, Denizli, Çanakkale, Kars-Ardahan, Samsun,Ordu, Giresun, Trabzon, Artvin, Tunceli, Mersin, İskenderun, Antep ve Adıyaman kentlerinden gelenler Ankara’ya yaklaşıyor. Konya, Çaycuma ve Bursa’da engellemelerin ardından bireysel gidişler var. Eskişehir kesilmiş durumda. Antalya, Aydın, İzmir, Bursa, Muğla ve Hatay’dan gelenler, kendi illerinde engellendikleri alanları eylem alanına çevirme kararındalar. Adana’dan gelen KESK’liler gözaltında!
11.25 Tunceli’de greve katılımın çok yüksek olduğu, saat 11.30’da kitlesel olarak Sanat Sokağı’ndan yürüyüşe geçilerek hem 4+4+4’ün hem de baskıların protesto edileceği öğrenildi.11.21 Trabzon KESK, Ankara’daki direnişe destek olmak için 12:30’da Trabzon Atatürk Alanında buluşuyor. Bursa’dan trenle ve özel araçlarla yola çıkan 60 kişi Ankara’ya girmeyi başardı.

11.20 Eğitim-Sen Çaycuma temsilciliği ve KESK üyeleri 4+4+4’e karşı bugün saat 11.00’den itibaren Çaycuma Atatürk Anıtı önünde toplanıyor. Emekçiler “her yer Ankara, her yer grev alanıdır” diyor.

11.18 Antalya’da eylem var. Ankara’ya gidişleri engellenen emekçiler 4+4+4’a karşı TRT kavşağından Yavuz Özcan Parkı’na yürüyorlar. Emekçilerin yarın da eylemin sürmesi nedeniyle Ankara’ya yola çıkmayı deneyecekleri öğrenildi.

11.15 Samsun, Çorum, Kırıkkale’den 2’şer otobüs, Trabzon, Kırşehir, Muş, Tunceli ve Ordu’dan birer otobüs Kırıkkale çıkışında bir benzin istasyonunda bekliyorlar.

11.10 İstanbul, Bolu, Tekirdağ, Kocaeli otobüsleri gişelerden geçti!

11.05 Adana’da gözaltılarla Ankara’ya gidişi engellenen emekçiler saat 12.00’de Adana Eğitim-Sen önünde olacaklar. Bursa’da ise akşam saat 5’te kent meydanından Fomara Meydanı’na yürüyüş var.

10.50 Eğitim-Sen 2 nolu şube önünde kitle büyüyor. TMMOB, KESK, Eğitim-Sen, SES Genel Başkanları orada. Polis telsizleri Halkevleri’nin Genel Merkez önünden yola çıktığı anonsları geçiyor. Milletvekilleri Hüseyin Aygün ve Süleyman Çelebi Eğitim-Sen önüne geldiler. KESK Genel Sekreteri İsmail Hakkı Tombul eylemin başladığını ilan etti ve İçişleri Bakanı’nın yasaklama kararını iptal etmesini istedi. Tombul, “aksi halde bundan sonra olacaklardan İçişleri Bakanı sorumludur” dedi.

10.30 İstanbul, Bolu, Tekirdağ, Kocaeli otobüsleri gişelerde kimlik kontrolü gerekçesiyle durduruldu. Bartın otobüsü kontrolü aşarak geçmeyi başardı.

10.20 Konya’dan yola çıkan emekçiler Ankara’ya girdiler.

10.10 Eğitim emekçileri Ankara’da Eğitim-Sen 2 nolu şube önünde toplanmaya başladı. Pankartlar açıldı, “Baskılar bizi yıldıramaz” sloganları yükseliyor.

 

Kars-Ardahan otobüsünde bulunan @supertitiz adlı kullanıcı polis tarafından kesilen cezaların fotoğrafını Twitter’da yayımladı
09.52 Ankara’ya gidişlerine izin verilmeyen ve saat 4’e kadar kent çıkışında bekletilen Manisa KESK üyeleri 11:00’de Eğitim-Sen önünde toplanıyor, Manolya Meydanı’na yürüyor

09.50 Çanakkale’den emekçiler Ankara’ya girmeyi başardı!

09.45 Ankara Valiliği 4+4+4 eyleminin güvenlik güçlerince engelleneceği açıkladı.

09.28 Türkiye’nin dört bir yanında yaşanan sıkıyönetim uygulaması, eylemlerin merkezi Ankara’da da kendisini gösteriyor. Kızılay ve çevresinde onlarca çevik kuvvet otobüsü ve çok sayıda zırhlı araç yerini almış durumda.

Ankara’da eğitim emekçileri saat 10.00’da Eğitim-Sen 1 ve 2 Nolu Şubeler önünde, sağlık emekçileri aynı saatte SES Ankara Şubesi önünde, Tüm Bel-Sen üyeleri aynı saatte Çankaya Belediyesi önünde bir araya gelecek. Emek ve demokrasi güçleri ise farklı buluşma noktalarında KESK üyeleri ile birlikte olacak.

09.23 Adana’da gözaltına alınanlar Çevik Kuvvet Müdürlüğü’ne götürüldüler ve hala ifadeleri alınmadı. Polisin bilerek ifade almaya ağırdan aldığı öğrenildi.

09.08 Fethiye’den gelen grubun araçlarının yola çıkmasının engellenmesi üzerine başka araçlarla yola çıktıkları ve Afyon civarlarına yeni vardıkları öğrenildi.

09.05 İstanbul’dan gelen otobüsler Ankara girişinde gişelere 20 kilometre kala durduruldu. Gişelerde büyük bir polis yığınağı var.

09.03 Karabük’ten gelen emekçiler Ankara’ya girmeyi başardılar.

09.00 Sinop ve Trabzon’dan gelen otobüsler, yolda defalarca durdurulmalarnın ardından son olarak Ankara girişindeki Elmadağ-Soysaldı tesislerinde “kimlik kontrolü” gerekçesi ile durduruldu.

08 35 Antalya’da KESK’liler kentten çıkarılmadı. KESK, Antalya’daki herkesi saat 11.00’de gerçekleştirilecek eyleme çağırıyor.

08.33 Mersin, Antep, İskenderun ve Hatay ile Adıyaman’dan gelen araçlar Şoförler Cemiyeti Dinlenme Tesisi’nde bekliyorlar. Hep birlikte yola çıkacaklar.

08.20 Adana’dan yola çıkan 74 KESK üyesinin polis tarafından gözaltına alındığı bilgisi geldi.

08.15 Hatay’dan yola çıkan diğer otobüsler Erzin İlçesi çıkışında bekliyor. Aydın’dan gelen KESK’liler Aydın kent çıkışında bekliyor ve burayı eylem alanı yapacaklarını belirttiler. Bursa’da ve İzmir’de kent meydanlarında eylemler yapılacak. Konya’da otobüslerin Ankara’ya gitmesine izin verilmedi fakat KESK üyeleri trenle Ankara’ya gidiyor. Zonguldak Çaycuma’da da KESK’lilerin otobüsleri engellendi. KESK’liler şehirlerarası otobüs firmalarını kullanarak Ankara’ya ulaşmaya çalışıyor.

08.00 Trabzon, Artvin, Samsun, Ordu, Giresun, Tunceli’den gelen KESK’liler Ankara’nın Elmadağ İlçesi yakınlarında polis tarafından durduruldu. Mersin ve Hatay’dan bir araç Ankara’ya yaklaşıyor. Çanakkale ve Denizli’den gelen otobüsler Haymana’ya doğru ilerliyor. Kars-Ardahan’dan gelen araç son olarak Sivas’ta durduruldu ve tekrar hareket etti, Yozgat’a yaklaşıyor. İstanbul’dan gelen araçlar Ankara’ya 40 kilometre kala mola verdi.

@gulertunan tarafından Twitter’dan paylaşılan fotoğraf-İstanbul’dan yola çıkan Eğitim-Sen’liler molada halaya durmuşlar
07.58 Eskişehir’den hareket etmek üzere olan otobüslerin önü de yüzlerce polis ve zırhlı araçlar tarafından kesildi.

07.30 Tekirdağ’dan Ankara’ya giden Eğitim-Sen üyelerine polis barikatı. Uzun süren kimlik tesbiti ve 200 TL ceza sonucu 5 civarında yola çıktı.

04.30 Antakya otobüsü Erzin çıkışında “Kimlik kontrolü” gerekçesiyle durduruldu.

04.00 İstanbul, Kars-Ardahan, Mersin, Adana, Trabzon, Diyarbakır araçları yollarına devam ediyor. Bursa, Kocaeli, Antalya ve İzmir’de oturma eylemleri sürüyor. Aydın’da KESK’lilerin yürüyüşü sürüyor. Manisa’da polis barikatı önünde bekleyiş sürüyor.

03.40 Afyon’da KESK’lilerin araçları polis tarafından engelleniyor.

03.03 Kocaeli’ndeki KESK’liler Eğitim-Sen binasına doğru yürüyüşe geçti. Sabaha kadar Eğitim-Sen önünde bekleyeceklerini söyleyen KESK’liler sabah erken saatlerde grevein başlayacağını söyledi. KESK’liler Kocaeli’ndeki tüm emek ve demokrasi güçlerini Eğitim Sen binasının önüne çağırıyor.

02.53 Sendika.Org’a ulaşan Manisa Eğitim-Sen Şube Başkanı Remzi Şirin, KESK’lilerin bekleyişinin sürdüğünü söyledi. Polis, Manisa’nın Turgutlu çıkışında KESK’ilerin önünü “Yasa dışı mitinge gidiyorlar” gerekçesiyle kesmişti.

02.44 Mersin’den gelen araçların önündeki polis barikatı açıldı. Polisin “Hiçbir şekilde Ankara’ya giremeyeceksiniz, yolda da tekrar durdurulacaksınız” dediği öğrenildi.

02.42 İstanbul araçları “Evrak kontrolü” gerekçesiyle duruduruldu kısa bir bekelemenin ardından araçlar yollarına devam ediyor. Araçlar Kocaeli’ni geçti.

02.34 İzmir’de KESK’liler Eski Sümerbank önünde oturma eylemi başlattı. KESK’liler eylemin sabaha kadar süreceğini söylüyor.

02.32 Kocaeli ve Gebze’de polis KESK’lilerin otobüslerini gözaltına aldı. Gültepe Kavşağı’nı da kesen polis ekipleri Kocaeli’ndeki KESK’lilerin İstanbul’dan gelecek araçlara binmesini engellemeye çalıştığı öğrenildi.

02.26 Aydın’da otobüsleri polis tarafından durdurulan emekçiler, Ankara’ya “yürüyerek gelme” kararı aldı ve yürüyüşe geçti.

02.22 Kars-Ardahan otobüsleri yeniden hareket etti.

02.16 İzmir’den Ankara’ya gelmeleri engellenen emekçiler, polis ablukası altında basın açıklaması gerçekleştirdi. Yaşananın açık bir faşizm uygulaması olduğunu söyleyen KESK üyeleri, az sonra Eğitim-Sen İzmir 1 Nolu Şube’ye geçeceklerini, bugün (28 Mart) ve yarın kitlesel oturma eylemleri yapacaklarını açıkladı.

02.08 Erzincan girişinde durdurulan Kars-Ardahan otobüslerine polis, “ceset torbası olmadığı” gerekçesiyle 72 TL ceza yazdı. Otobüslerin bekletilişi sürüyor.

02.00 Bursa’da KESK’lilerin eylemi sürüyor.

Bursa Fomara Meydanı’ndan bir foto
01.56 Kars-Ardahan otobüsü Erzincan girişinde polis tarafından üçüncü defa durduruldu. Sendika.Org’a konuşan Eğitim-Sen üyeleri, polisin evrakları kontrol ettiğini ve yangın tüpü olup olmadığına baktığını aktardılar.

01.52 İstanbul’un farklı noktalarından hareket eden KESK otobüsleri, Kurtköy gişelerinde bir araya geldi. Otobüsler, az önce Kurtköy’den Ankara yönüne doğru hareket etti.

01.43 İzmir’de yaşanan arbedenin ardından polis KESK’lilerin etrafını çembere aldı. KESK’liler Ankara’ya yürüyeceklerini söylüyor. TOMA ve panzerlerle yolu kapayan polis, gece yürüyüş yapılmasının yasak olduğunu, trafiğin sıkıştığını söylüyor.

01.41 Kocaeli’nin Gebze İlçesi’nde polis araçlara el koydu.

01.38 Muğla’da emekçiler “seyahat özgürlüklerinin engellendiği” gerekçesiyle suç duyurusunda bulunuyor. KESK’liler Ankara’daki eylem saatinde “Her yer Ankara” diyerek Ankara’ya yürüyüşe geçeceklerini belirtti.

01.36 Konya’da KESK üyeleri buluşmadan otobüsler polis tarafından engellendi.

01.34 Mersin’den yola çıkan otobüsler Kazancı mevkiinde bekletiliyor. Tüm Bel-Sen Mersin Şube Başkanı Recep Kara, polis barikatı açılana kadar oturma eylemi yapacaklarını söyledi.

01.32 İzmir’de polis, KESK üyelerine saldırdı. Konak’tan Alsancak’a yürüyüşe geçen KESK üyelerine polis, biber gazı kullanarak saldırıyor. KESK’liler “Faşizme karşı omuz omuza sloganı atıyor.

01.30 Antalya’da polis, araçları bağladı. Antalya’da emekçiler TRT Kavşağını trafiğe kapattı.

01.20 KESK MYK açıklama yaptı. “Hukuk dışı uygulamalara boyun eğmiyoruz” başlıklı açıklama şu şekilde:

“4+4+4 olarak bilinen İlköğretim ve Eğitim Kanunu ve 4688 sayılı Kamu Görevlileri Sendikalarında Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı’na ilişkin örgütümüzün itirazlarını kamuoyuna bir kez daha güçlü bir biçimde duyurmak için 28-29 Mart tarihlerinde yapacağımız kitlesel basın açıklaması, İçişleri Bakanlığı’nın antidemokratik tutumuyla engellenmek istenmektedir.

Bugün Ankara Valiliği’nden eylemin yapılmasına izin verilmeyeceğine dair açıklamanın ardından İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü’nün 69648 sayısıyla illere gönderdiği genelge ile arkadaşlarımızın otobüslerinin illerden yola çıkışı engellenmektedir.

Bu tutum, başta seyahat özgürlüğü olmak üzere temel hak ve özgürlüklere aykırı bir tutumdur. Konfederasyonumuzun aldığı bu eylem kararı tüm uluslararası evrensel ilkelerden doğan en temel hakkımızdır. Bu hakkımızı kullanarak mücadelemizi sürdüreceğiz.

İçişleri Bakanlığı’nın bu antidemokratik tutumu asla kabul edilemez. İçişleri Bakanlığı’nın bu hukuksuz tutumundan bir an önce vazgeçmesi gerekmektedir. Bundan sonra yaşanacakların sorumlusu İçişleri Bakanı’dır.”

@pelin350 tarafından Twitter’dan paylaşılan fotoğraf-İzmir’deki oturma eylemi
01.03 Muğla Marmaris yolunda polisin yol kestiği öğrenildi.

01.01 Kocaeli’de Halkevi Durağı’nda Trafik Şube ekipleri otobüslerin teknik donanıları ve taşıma izinleri tam olmasına rağmen polis tarafından “Yasa dışı eyleme gidileceği” gerekçesiyle bağlandı. KESK’liler otobüsleri geri almaya çalışıyor.

00.59 Edirne’de otobüsler yola çıktı.

00.54 Antakya’da KESK’lilerin üç aracının önü polis tarafından kesilmişti. Antakya’da otobüsler yola çıktı. 3 araca 2.500’er lira ceza yazıldı. Polislerin şoförlere “Yola çıkın tekrar önünüzü keseceğiz her durdurduğumuzda ceza keseceğiz” dediği öğrenildi.

00.52 Mersin’de otobüslerin önü Kazancı mevkiinde polis tarafından “kimlik kontrolü” gerkçesiyle kesildi.

00.51 Malatya’da otobüsleri durdurulan 300 KESK’li polisin tavrını protesto etmek için karayolunda eylem yapmaya başladı.

00.35 İzmir’de otobüslerin engellenmesi devam ediyor. KESK, herkesi Konak Meydanı’na çağırıyor. Emekçiler Konak Meydanı’nda toplanmaya başladı. Meydanda halaylar çekiliyor, sloganlar atılıyor. KESK’liler yarım saat daha bekleyeceklerini ve bir gelişme olmaması durumunda Ankara’ya hareket edeceklerini söylüyor.

00.30 Bursa’da otobüsler polis tarafından gözaltına alındı, şoförlerin eşyasına el konuldu. Bursa’da KESK emek ve demokrasi güçölerini Fomara Meydanı’na çağırıyor. KESK’liler Fomara Meydanı’nda eylem yapıyor. Sendika.Org’a ulaşan Eğitim-Sen üyeleri sabaha kadar bekleyeceklerini duyurdu.

00.25 Aydın’da polis otobüslerin hareket etmesini engelledi. Eğitim Sen’liler tutanak tutturdu. “Seyahat özgürlüğünün engellenmesi” gerekeçesiyle suç duyurusunda bulunmaya hazırlanıyor.

00.10 Adana’dan yola çıkan KESK’lilerin otobüsleri Eski Gişeler mevkiinde polis tarafından “kimlik kontrolü” gerekçesiyle durduruldu.

00.00 Balıkesir’in Burhaniye İlçesi’nden haraket eden otobüslerin engellendiği bilgisi geldi.

23.55 Çanakkale’de KESK’lilerin otobüsleri “kimlik kontrolü” gerekçesiyle durduruldu. 10 dakikalık beklemenin ardından Çanakkale otobüsleri yola çıktı.

23.50 Kars-Ardahan otobüsünden Sendika.Org’a konuşan Çetin Koç, polisin otobüsleri çeşitli bahanelerle durduruklarını, kendilerinin “Seyahat özgürlüklerinin engellenemeyeceğini belirttiklerini” söyledi. Otobüslere ceza kesildikten sonra hareket ettiklerini belirtti. Koç, polisin kendilerine “Yasadışı mitinge gidiyormuşsunuz, Ankara Valiliği de yasaklamış zaten” dediğini söyledi.

23.45 Edirne’de KESK’lilerin otobüsü de polis tarafından engellendi. Antalya’da polis, bir otobüsün takograf cihazı olmadığı gerekeçesiyle otobüslerin hareket etmesini engelliyor. KESK’liler Ankara’ya gitmekte kararlı olduklarını söylüyor. Manisa’da da engelleme sürüyor.

23.40 İzmir’de barikat açıldı ancak polis bir otobüsün etrafını sarmış durumda KESK’liler bekliyor.

@pelin350 tarafından Twitter’dan paylaşılan fotoğraf-İzmir
23.35 Kars-Ardahan otobüsü hareket etti.

23.30 Bursa’da Fomara Meydanı’na otobüslerin gelmesi polis tarafından engelleniyor. Polisin “Şimdi önünüzü açsak başka yerde keseriz” şeklinde konuştuğu öğrenildi.

23.18 İzmir’de polis barikatı açıldı.

23.17 Ahmet Çınar’ın Twitter’dan verdiği bilgiye göre KESK Manisa Şubesi otobüsünü kent çıkışında, KESK Soma Şubesi otobüsünü Manisa’nın Kırkağaç İlçesi yakınlarında durdurdular.

23.16 Alanya’da otobüsler hiçbir gerekçe gösterilmeden bekletiliyor. Fethiye’de de otobüsler kalkış noktası olan Eğitim-Sen önünde polis tarafından bekletiliyor.

23.12 Diyarbakır otobüsü hareket etti. Otobüs polis tarafından 3 saat kadar bekletildikten sonra Maliye ekipleri tarafından da “faturasız, biletsiz yolcular olduğu” gerekçesiyle bir süre daha bekletildi.

23.07 İzmir’de polis otobüsleri götürmeye çalışınca KESK’liler otobüsün etrafını sardı ve yolu trafiğe kapattı. İzmir Narlıdere’den engelleme haberleri geliyor. Tüm İzmir otobüslerinin Belediye önünde buluşmaya çalıştığı öğrenildi.

22.41 İzmir’de Büyükşehir Belediyesi’nin önünden kalkacak KESK’lilerin otobüslerinin önü de polis tarafından kesilmiş durumda.

22.40 Alanya’da KESK’lilerin otobüsünün önü polis tarafından kesildi.

22.16 Diyarbakır’da otobüslere ceza kesildiği ve yola çıkarken Ankara’ya giremeyeceklerinin söylendiği öğrenildi.

22.10 Diyarbakır otobüsünün de yola çıktığı öğrenildi. Manisa’da Öğretmenevi’nde buluşan topluluk yola çıkmaya hazırlanıyor.

21.30 Kars-Ardahan otobüslerinin kimlik kontrolünün ardından yeniden yola çıktığı öğrenildi.

21.00 Kars-Ardahan otobüsü Erzurum’un Horasan İlçesi yakınlarında kimlik kontrolü gerekçesiyle durduruldu.

20:06 Kars-Ardahan otobüsünün sorun yaşamadan yola çıktığı bilgileri geliyor.

20:05 Bartın Eğitim Sen Şube Başkanı’nın verdiği bilgiye göre, daha önce anlaşılan firmanın “ceza kesilir” gerekçesiyle gitmekten vazgeçmesi üzerine emekçiler yeni bir otobüs firması arayışına girdiler.

20:00 Trabzon yolda! Yola çıkan KESK araçlarını polis durdurdu. Kimlik kontrolü bahanesiyle bir süre bekletilen araç yeniden yola çıktı.

19:48 Mardin’de de emekçilerin engellendiği bilgisi geldi.

19:40 Eğitim-Sen Genel Merkezi “tüm engellemelere rağmen her yerden yola çıkıyoruz, engellemelerle karşılaştığımız her yer eylem alanıdır” dedi.

19:37 KESK kaynaklı haberlere göre, İçişleri Bakanlığı yayımladığı genelgeyle Ankara’daki mitinge giden KESK’lilerin kentlerden çıkarılmayacağını açıkladı.

19:35 Batman’da da KESK otobüsleri polis tarafından durduruldu.

19:30 Eğitim-Sen’in Ankara’da 4+4+4 tasarısına karşı düzenleyeceği mitinge katılmak üzere Diyarbakır’dan yola çıkan KESK’lilerin araçları polis tarafından durduruldu.

Polis, Diyarbakır Valiliği’nin emri ile KESK’lilerin kentten çıkışlarına izin verilmeyeceğini söyledi.

Emekçilerin geri dönmeyi reddetmesi üzerine bölgeye çok sayıda çevik kuvvet ekibinin sevk edildiği öğrenildi. Emekçilerin Diyarbakır Altındağ bölgesindeki bekleyişi sürüyor.

Sendika.Org

 

İçişleri Bakanlığı, tüm illerin valiliklerine gönderdiği tebligatta Ankara’da gerçekleştirilmek istenen basın açıklamasının yasadışı olduğunu iddia etti. Tebligata göre Ankara Valiliği de TBMM ve Kızılay çevresindeki “her türlü toplantı, gösteri yürüyüşü ve eylemin yasaklandığını” açıkladı

 Kaynak: sendika.org
Sendika.Org Anasayfa

güncel bilgi için: http://www.sendika.org/yazi.php?yazi_no=43951

KESK otobüsleri Edirne, İstanbul, Kırklareli, Balıkesir, Bursa, Ayvalık, Manisa, İzmir, Aydın, Antalya, Fethiye, Alanya, Adana, Kırşehir, Malatya, Adıyaman, Batman, Urfa, Siirt, Bingöl, Erzurum’da polisler tarafından engelleniyor !

İzmir, Adana, Malatya, Bursa’da, KESK’liler karayollarını kapatarak eylemlerine başladı.

KESK Genel Merkezi, “bundan sonra olacaklardan İçişleri Bakanlığı sorumlu olacaktır.” açıklaması yaptı.

KESK’in açıklamasının tam metni :

4+4+4 olarak bilinen İlköğretim ve Eğitim Kanunu ve 4688 sayılı Kamu Görevlileri Sendikalarında Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı’na ilişkin örgütümüzün itirazlarını kamuoyuna bir kez daha güçlü bir biçimde duyurmak için 28-29 Mart tarihlerinde yapacağımız kitlesel basın açıklaması, İçişleri Bakanlığı’nın antidemokratik tutumuyla engellenmek istenmektedir.

Bugün Ankara Valiliği’nden eylemin yapılmasına izin verilmeyeceğine dair açıklamanın ardından İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü’nün 69648 sayısıyla illere gönderdiği genelge ile arkadaşlarımızın otobüslerinin illerden yola çıkışı engellenmektedir.

Bu tutum, başta seyahat özgürlüğü olmak üzere temel hak ve özgürlüklere aykırı bir tutumdur. Konfederasyonumuzun aldığı bu eylem kararı tüm uluslararası evrensel ilkelerden doğan en temel hakkımızdır. Bu hakkımızı kullanarak mücadelemizi sürdüreceğiz.

İçişleri Bakanlığı’nın bu antidemokratik tutumu asla kabul edilemez. İçişleri Bakanlığı’nın bu hukuksuz tutumundan bir an önce vazgeçmesi gerekmektedir. Bundan sonra yaşanacakların sorumlusu İçişleri Bakanı’dır. 

YÜRÜTME KURULU

Yorum Yap!