Van’a yardım ediyoruz – KESK desteğiyle bobiler.org ve eksisozluk ortak kampanyası

Hava soğuk ama Van daha soğuk. Gidince gördük ki, yaşanan iki deprem sonrası ekonomisi iyice bozulan Van’da kışın da gelmesiyle birlikte özellikle gıda konusunda büyük sıkıntı yaşanıyor. Depremin ardından bölgeye yapılan yardımlar kısa sürede ihtiyacı karşılamıştı. Ancak uzun vadede zaten kötü olan bölge ekonomik yapısı afetin getirdiği yıkımla iyice dibe vurunca, ciddi bir gıda sıkıntısı baş göstermiş. Van’da bir çok aile hayatını insani yaşam standartlarının altında sürdürmeye çalışıyor. Bu noktada en azından önümüzdeki kışı çıkarması açısından bölgede ciddi bir süre düzenli olarak gıda akışına ihtiyaç var.

Bu sebepledir ki bobiler.örg ve ekşi sözlük olarak KESK’in de desteğini alarak bir yardım kampanyasına ön ayak olmak istedik. Umarız bu kampanya katlanarak büyür. Buradan yardımı dokunabilecek tum markalara web sitelerine de cagri yapmak isteriz. KESK’in Van’da sürdürdüğü hali hazırda var olan bir yardım mekanizması var; size verdiğimiz adresler üzerinden yapacağınız yardımlar KESK tarafından bölgedeki ihtiyaç sahiplerine ulaştırılacak.

Bobiler.örg olarak elimizden geldiği ölçüde yardımda bulunmaya çalıştık. Ekşi sözlük de 1500 koli bebek maması gönderiyor. Van genelinde yapılan ihtiyaç tespitleri sonucunda yapılabilecek yardımların listesi aşağıda. Siz de el atarsanız süper olur.

İhtiyaçlar:

– gıda (çabuk bozulmayacak, stok imkanı bulunan)

Gıda yardımının 8 kişilik ramazan paketleri şeklinde hazırlanmış olması yardımların sağlıklı bir şekilde aktarılabilmesi açısından önemli:

5 kg yağ
2 kg salça
3 kg fasulye
2 kg çay
4 kg şeker
2 kg nohut
2 kg bulgur
3 kg pirinç
2 kg mercimek
2 kg zeytin
3 kg reçel
2 kg helva
3 kg beyaz peynir

Yardımlarınız, KESK’in oluşturduğu merkezlerde toplanıp Ankara’da Çankaya belediyesi, istanbul’da şişli belediyesi tarafından sağlanacak tırlarla afet bölgesine gönderilecek.

Yardımlarınızı;

İstanbul için Sarıyer Belediyesi’nin bize sağladığı yardım çadırına.  Adres: Van’a Yardım Kampanyası Çadırı, Sarıyer Belediyesi Sosyal İşler Müdürlüğü, Çayırbaşı Stadı yanı Çayırbaşı – Sarıyer ilgili kişi: Sema Hür

Ankara için: Çankaya Belediyesi Tümbelsen İş yeri Temsilciliği’ne - Adres: Çankaya belediyesi’nin içinde Kolej Kavşağı Kurtuluş Parkı karşısı Çankaya Belediye Başkanlığı – ilgili kişi: Osman Özyurt – 0544 577 80 28

Van için: Van Cumhuriyet cad. Mavi plaza önü. KESK şubeler platformu – ilgili kişi; Şahin Karakoyun – 505 485 00 48 – Egitimsen Şube Başkanı Murat Atabay – 505 522 62 23 – Ses Sube baskani Yilmaz Beki – 505 273 13 57

Adreslerine kargo yoluyla ulaştırabilirsiniz. Yardımları taşımada kolaylık göstermesi açısından bir kaç kargo firmasıyla görüştük ancak olumlu yanıt alamadık.

Bunun dışında: gıda en acil ihtiyaç olsa da kıyafet ve ısınma ihtiyaçları da devam ettiğinden aşağıdaki malzemeleri temin edebilenler aynı merkezlere kargolayabilirler.

-çadır (silindir 4×4 ya da 6×4, izolasyonlu branda)
-elektrikli soba (katalitik hem kullanımı hem de yeniden dolumunun zorluğu nedeniyle tercih edilmemektedir)
-elektrikli ve normal battaniye
-kullanılmamış mont ve ayakkabı (çocuk, kadın ve erkek şeklinde tasnifi yapılmış)
-kullanılmamış kışlık içlik ve iç çamaşırı (çocuk, kadın ve erkek şeklinde tasnifi yapılmış)

Yardım kampanyasının hazırlanması sürecinde bize büyük destek olan KESK’e, gönderilecek yardım malzemelerinin toplanması için çadır hazırlayan Sarıyer Belediyesi’ne, yardım malzemelerinin bölgeye aktarılmasını sağlayacak olan şişli ve Çankaya belediyeleri’ne, bize indirimli ürün sağlayan ülker’e teşekkür ederiz.

Videoeylem atölyesi balikbilir.org, bobiler.org’un ve ekşi sözlüğün çağrısını desteklemektedir.

 

Yorum Yap!