ODTÜ için “boykot” vakti!

Homo Insurrectus   sayfasında “ODTÜ için “boykot” vakti!” başlığı ile yayınlanan söyleşiden bir bölüm.

Link

Jeoloji boykotçularıyla görüşme

Jeoloji boykotu süreci nasıl ilerledi?

İlk başta bölüm içinde bir imza kampanyası düzenledik. Kantinciyle dönem boyunca konuşuyorduk, fiyatların yüksekliğini defalarca vurguladık. Boykota başlamadan kantinciyle tekrar konuştuk. Kantinci fiyatları indirmesinin mümkün olmadığını, fiyatların rektörlük tarafından belirlendiğini söyledi. Fakat yanıldığı nokta, rektörlüğün belirlediği listenin bir üst fiyat listesi olduğuydu. “Başlıyorsanız başlayın” dedi, ardından bir toplantı yapıp boykot kararını aldık. Böylece boykot başladı.

Süreç boyunca idarecilerle ve kantinciyle ne gibi görüşmeler yaptınız?

İlk günlerde rahattık bir olay haricinde. Bölüm başkanı Erdin Bozkurt yanımıza gelerek hakkımızda soruşturma açacağı tehdidinde bulundu. Bir kaç saat sonra yanlış bir hareket yaptığını, böylesi bir hareketin kendine yakışmayacağını, eski solcu olduğunu söyleyerek geri adım attı. Keşke açsaydı, böylelikle biz de kendisini etkili bir şekilde teşhir edebilirdik. İnşaat’ta da benzer durumlar yaşanıyormuş şu anda. İlk günlerde bölüm başkanı “Kantin boykotu böyle boykot olmaz, bir şey satın almayarak boykot yapabilirsiniz. Alternatif geliştiremezsiniz, sadece masa açabilirsiniz” gibi ifadeler sarf etti. Biz de kendisine ODTÜ’deki boykotların söylediği gibi yapılmadığını, mutlaka alternatif geliştirilerek yapıldığını, insanların aç kalamayacağını söyledik. Hala bu konuda ısrarlı. Son günlerde biraz daha yumuşak bize karşı, kararlılığımızı fark etti sanırım. Tam tersine, bu defa da kantinci asabileşti. Geçen gün kantinde bir kavga çıktı, “Boykottan aldığınız yemekleri kantinde yiyemezsiniz” diye sert çıktı. Okul öğrencilerin yaşadığı yerdir, kantinciyse kantin binasının kendisine ait olduğunu iddia etti. Masaların şahsına ait olduğunu, istersek yerde oturup yemek yiyebileceğimizi söyledi. Başka bir diyalogda ise bölüm başkanı, “Burası küçük bölüm, burada yaptığınız boykottan kimsenin haberi olmayacak. Yalnızca siz bileceksiniz, dışarıdan hiç tepki gelmeyecek” dedi. Biz de kendisine, temel hak mücadelemizi yaptığımızı söyledik. Bize bu mücadeleyi niçin başka bölümlerde yapmadığımızı sordular, “Neden gidip de Matematik kantininde bu boykotu yapmıyorsunuz” dediler. Biz de şaşırarak, “Hocam çünkü biz bu bölümün öğrencisiyiz, sorunuz saçma ama cevabı bu” dedik. Bunun dışında, rektör buraya başka bir sebeple geldiğinde kendisini boykot masasına davet ettik. Bir şey yapamayacağını, kantinlerden alınan paraların çok az olduğunu söyledi. Kantinciler ise tam tersini iddia ediyorlar, senelik kirası 40 bin liraya ulaşan kantinler var.

Öğrencilerin desteği ne durumda?

Birinci sınıflar zaten bölümde neredeyse hiç vakit geçirmedikleri için ortada yoklar. İkinci ve üçüncü sınıfların desteğiyle ilerliyor işler. Dördüncü sınıfların durumu ise karışık. Hem son senelerinde soruşturmaya maruz kalmamak, hem de jeoloji mühendisliği camiası küçük olduğu için idareden kötü bir referans edinmek istemiyorlar. Çekindikleri için destek vermiyorlar diyebiliriz.

Boykot ne şekilde devam edecek?

Bölüm başkanı şu anda anlaşmamızı istiyor. Kantinci bizim taleplerimize yaklaştığı takdirde boykotu sonlandırabiliriz. Bizim kantinciyi batırmak gibi bir amacımız yok. Kantinci de parasını kazansın ama çok daha zengin olmak için yapmasın bu işi, yaşayabileceği parayı kazansın. Kantinci bize yüzde 60-70 maddi kaybı olduğunu söyledi. Bir ara yol bulma girişimi oldu ama taleplerimizi kabul etmedi. Tam olarak istediğimizi alamadığımız için devam etme durumundayız.

Sorun aslında daha genel, üniversitelerin giderek ticarileşmesiyle alakalı. Bu mücadele sona erdikten sonra daha kapsamlı bir kampanya tertipleyecek misiniz? Yemekhane boykotuna çıkacak mısınız?

Şu an için öyle bir plan yok. Ama neden olmasın. Diğer ticari işletmelerin kısa sürelerle işgal edilerek ticarileşmeye tepki göstermek gibi bir düşünce var. Böyle bir toplu eylem ikinci dönem için tasarlanıyor. Şu anda final dönemi olduğu için kapsamlı eylemlilikler ikinci dönem için planlanıyor.

 

Yazının, İnşaat Mühendisliği  Boykotu ile ilgili söyleşiyi de içeren tamamına http://homoinsurrectus.com/2012/01/03/odtu-icin-boykot-vakti/ adresinden ulaşabilirsiniz.

 

 

 

Yorum Yap!