Bilkent’ten Boğaziçi’ne “selam olsun”. >/ Şeyma Özcan’a Özgürlük !

Haksizliklara karsi durmayi, insan olmanin geregi sayan universitelileriz. Bizler haksiz sebeplerle tutuklaniyoruz, cezaevlerinde tutuluyoruz, gelecek kaygisiyla bogulup seceneksiz birakiliyoruz. Okudugumuz kitaplarla bile yargilanabiliyoruz. Bunlar bizlerin, ogrencilerin sorunlariysa eger, mucadelesini yurutmek de bizlere dusuyor. Sizleri de duyarli olmaya, sesimizi beraber yukseltmeye cagiriyoruz!

Boğaziçi Üniversitesi Tarih Bölümü öğrencilerinden Şeyma Özcan, arkadaşının evinde kalırken sabahın 6’sında düzenlenen baskınla gözaltına alındı ve “terör örgütü üyesi olmak” suçundan tutukladı. Şeyma’nın arkadaşları, “Şeyma’nın tutuklu, bizimse hâlâ okulda olmamızın şans eseri olduğunun farkındayız” diyen bir basın açıklaması yaptılar.
Devrimci Karargah operasyonu kapsamında 11 Aralık günü Beşiktaş Adliyesi’nde görülen davada, ailesinin, öğretmenlerinin ve arkadaşlarının serbest bırakılmasını beklediği Şeyma Özcan “terör örgütü üyesi olmak” suçundan tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Şeyma Özcan’ın avukatı İnayet Aksu, “Müvekkilimin neyle suçlandığını tam olarak bilmiyoruz. Emniyetteki sorgusunda telefon kayıtlarından yola çıkılarak gazetecilik stajı hakkında sorular soruldu. Gazetecilik stajını yasadışı faaliyet olarak değerlendirdiler” dedi.

Şeyma’nın arkadaşları, Boğaziçi Üniversitesi’nin Güney Kampüsü’nde bir açıklama yaparak, “Şeyma’nın tutuklu, bizimse hâlâ okulda olmamızın şans eseri olduğunun farkındayız. Yapılan haksız tutuklamalar sonlanıncaya kadar arkadaşımızın yanındayız, davasının takipçisiyiz” dediler.

Boğaziçi Üniversitesi Tarih Bölümü Öğrencileri’nin açıklamasının tam metni şöyle:

“Boğaziçi Üniversitesi Tarih Bölümü ikinci sınıf öğrencisi arkadaşımız Şeyma Özcan 6 Aralık salı sabahı saat altı sularında kaldığı öğrenci evine yapılan baskın sonucu gözaltına alındı. Yasal bir gazetede staj yapmak üzere başvuruda bulunduğu için Devrimci Karargah davası ile ilişkilendirilerek 9 Aralık tarihinde tutuklandı ve Bakırköy Kadın ve Çocuk Tutukevi’ne götürüldü.

Bu olay bize hiç bir üniversite öğrencisinin keyfi tutuklamalardan muaf olmadığını gösterdi. Ders kitaplarımızın, staj başvurularımızın suç delili sayıldığı bu ortamda, Şeyma’nın tutuklu, bizimse hâlâ okulda olmamızın şans eseri olduğunun farkındayız. Yapılan haksız tutuklamalar sonlanıncaya kadar arkadaşımızın yanındayız, davasının takipçisiyiz.

Şeyma Özcan yalnız değildir!

Boğaziçi Üniversitesi Tarih Bölümü Öğrencileri”

“Şeyma Özcan’a özgürlük” kampanya sitesi: http://seymaozcanaozgurluk.blogspot.com

“Şeyma Özcan’a özgürlük” imza metni: http://www.ipetitions.com/petition/seyma-oezcana-oezguerluk/

Yorum Yap!