ODTÜ’den İşgal Sesleri: DAHA FAZLA STARBUCKS! BOĞAZİÇİ’NE BİN SELAM!

ODTÜ’den işgal sesleri

Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri uzun süredir kampüslerinde ucuz ve kaliteli yemek bulamamaktan, kantinlerin kapatılıp yerlerine büyük kahve zincirlerinin şubeleri açılmasından, amfilerinde CEOların ders vermesinden, kısacası kampüslerinde yaşam alanlarının her geçen gün daralmasından ve her şeyden önemlisi bütün bu olanların öğrencilerin tepkisine rağmen, onlara hiç danışılmadan yapılmasından şikayetçiydi. .“Bir sorsalar anlatacaktık, velhasıl madem onların sormaya niyetleri yok biz anlatalım istedik; yerleşkemize yerleşiyoruz!” diyerek 6 Aralık 2011 günü Güney Kampüs’teki Starbucks’ı işgal ettiler.

Günlerdir Starbucks’ta yaşıyorlar. Kendi çorbalarını kaynatıyor, kendi menemenlerini yapıp yiyorlar, ince belli bardaklarda çaylarını içiyorlar. Film gösterimleri, konserler, tiyatro oyunları, atölyeler düzenliyorlar. Gazeteciler, sanatçılar destek olmak için onları ziyaret ediyor. Hocalar derslerini Starbucks’ta işliyor. Sürekli gelen “Peki ya kahve içme özgürlüğü?” eleştirisine karşı da söyleyecekleri var. Starbucks’a gelip karton bardakta bir kahveye 8 Lira vermek isteyenlere engel olmasalar da özgürlüğün kahve bardağının dibinde aranmasına şaşırıyorlar. “Starbucks asla bir kahveden ibaret değildir. Mesele de sadece kahve değil, yaşayıp paylaşmak zorunda olduğumuz dünya!” diyorlar. Starbucks’a gelen müşterileri de “Kahve içmekte özgür, sözünü söylemekte özgür değilsin, sen de sözünü söyle!” diye çağırıyorlar. Rektörlük kendi yerleşkesine yerleşen öğrencileri soruşturmayla tehdit ediyor, dışarıdan gelen destekçilere de eylemcilerin dağıldıkları ve binanın “temizlendiği” yalanını söylüyor. Videolar ve yazılarla meramlarını anlattıkları bloglarından sonra İşgal Gastesi’ni de yayınlamaya başladılar.
ODTÜ yerleşkesi sakinleri olarak Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerinin bu eylemini selamlıyoruz!
Starbucks dediğin Boğaziçi’ndeki gibi olur diyoruz!
Boğaziçi’nden arkadaşlar bizim kampüsümüzde de bir Starbucks olduğunu söyleyince araştırmaya başladık. Bir buçuk aylık çalışmalarımız sonucu Starbucks’ı bulamamış olsak da çarşıda bir Burger King tespit ettik.
ODTÜ’de yaşam alanımızın git gide ticarileştiğinin ve tüketim ilişkilerinin soylulaştığının farkındayız. Kantin zamları yüzünden artık bir çay içmeye dahi tereddüt eder olduk. Bir işgüzarlık sonucu adı kafeterya konulan yemekhanemizde tatsız tuzsuz ve pahalı yemekler yemek zorunda kalıyoruz. Geceleri ders çalışacak yer bulamazken kütüphanemize gündüzleri dahi sığamıyoruz. Dersler bittiğinde sınıfların kapıları kilitlendiği için öğrenci toplulukları olarak toplantı alacak yer bulamıyoruz. 17.30’dan sonra etkinlik yapmak istediğimizde ücret ödememiz talep ediliyor. Şirketlerin içinde at koşturduğu KKM’yi öğrencilerin kullanması içinse bir servet ödemeleri gerekiyor. Ne zaman bir şeyler üretmek, bir etkinlik yapmak istesek bürokrasinin çarkları arasında eziliyor, dilekçelerin satır aralarında kayboluyoruz. Rektörlüğümüz hiçbir talebimizi ciddiye almazken ve bize vaadettiği Öğrenci Kültür Merkezi inşaatıyla ilgili en ufak bir gelişme olmazken, yıllık bütçe harcanabilsin diye yollardaki tümsekler yıkılıp tekrar yapılıyor. Yurtlara turnikeler takılıp kampüsün her yanı kameralarla donatılıyor.
Boğaziçi’nde yapılanların yerel ve marjinal bir tepki olmadığının, ODTÜ’de de bardağın aslında çoktan taştığının, ODTÜlülerin de yerleşkesine yerleşmek için sabırsızlandığının bilinmesini istiyoruz.
ODTÜ Öğrencileri

 

2 thoughts on “ODTÜ’den İşgal Sesleri: DAHA FAZLA STARBUCKS! BOĞAZİÇİ’NE BİN SELAM!”

 1. ODTÜ’de Starbucks Teknokent Galyum blokta, eğer 1.5 ayda bulamıyorsanız, sizin kampüsü pekte tanımadığınızı düşüneceğim.

  Ya da teknokente bulaşmak istemiyorsunuz? Yoksa, yarı zamanlı çalışarak, şirketlere kazandırdırdığınız 100 binlerce, milyonlarca dolarlık projelerden payınıza düşen 300 – 500 liralardan olmaktan mı korkuyorsunuz?

  Pizza Hut, yaklaşık 10-12 yıl rahatsız edilmeden ODTÜ’de yaşadı, siz izin verdiniz. Rahatsız dahi etmediniz pizza hutı. Neden? Çünkü sınırsız pizza hedesinin olduğu saatlerde patlayıncaya kadar tıkınma zevkinizi kendiniz baltalamak istemediniz. Riyakarsınız ODTÜ’lü kardeşlerim. İki yüzlüsünüz. McDonalds’ı kovmakla övünür, ama McDonalds’ın kapandığı sene Türkiye genelinde yaklaşık 150 mağaza daha kapattığı duyulmasın, öğrenilmesin diye dile getireni susturmak için elinizden geleni yaparsınız.

  Sizler gibiler yüzünden, solculuğumdan utanır oldum. Bu mudur ODTÜ? Kampüsünde ki starbucksın yerini bilemeyecek kadar yabancı mıdır ODTÜ’süne? Yazık. Deniz’lerin adını ağzınıza alırken defalarca düşünün bence, 2 blogla yalan yanlış bilgiler verilerek soytarılık yaparak solcu olunmuyor.

  Size birşey söyleyeyim; eleştirdiğiniz iktidar kadar olup, varoşlara karış karış inmediğiniz, halka karışıp halkı bilinçlendirmediğiniz sürece, ne solculuktan, ne Deniz’lerden, ne Starbucks’tan ne Burger King’den ne de ucuz 50 kişilik gösterilerinizden söz etmeye hakkınız yok.

  Devrim’i ilk önce kendinizden başlatın. Söz sizin peşinize takılan ilk ben olacağım o vakit.

 2. ezgi arkadaş ,

  solcu arkadaşlara yapıcı eleştirilerde! bulunmuşsun çok teşekkür ederim.

  ODTÜ’de starbuks gözlerden uzakta bir yerdedir. ODTÜ’lü öğrencilerin çoğu starbuks yerini bilmez çünkü teknokentti öğrencileri kullanamıyor kaleme alan arkadaşlar bunu bilerek bunu bilerek yaptılar mı yapmadılar bilmiyorum.öğrencilerin yaşam alanını dışında kalıyor.

  tahminen farkındasınızdır! soytarı dediğiniz öğrenciler teknokent için uzun süre eylemliliklerde bulundu. eminim sizde eylemlerin destekleyicisiydiniz! ODTU barış günlerinde ,Özgürlüklük günleri eylemlilik süreçlerinde en önde geldiniz. yeri geldi hatta bu yüzden hakkında soruşturmalar açıldı.özellikle barış günleri zamanında teknokentle iligi yoğun bir çalışma yapıldığının farkındasınız .

  Ucuz ve kaliteli yemek yemek için yine eminim yapılan girişimlerden, sarfedilen emekleredn haberiniz vardır. yemekhane eylmelerinden yurt kantinler de yapılan iyileştirmelerden . en son insaat fakültesinde süren çalışmadanda kesinlikle haberiniz vardır, eminim peşimizdesindir.

  Odtulu arkadaşların sizn varoş dedğiniz yerdeler yaptıkları çalışmalardan haberiniz vardır( gecekondu mahallelerinde çoçuklara verilen derslerden , kentsel dönüşüm çalışmalarından…)başka hesler olmak toplum her sorunua müdahil olmaya gayret ettiğinde de haberiniz vardır.

  çok iş değil en fazla google bir odtuöğrencileri yazın yeter.

  bir öneri siz önden gidin biz geliriz olur mu

Yorum Yap!