Van’ı Terk Etmiyoruz Kampanyası Hakkında

Van’ı Terk Etmiyoruz Kampanyası Hakkında
15.11.2011
Erciş ve Van depremlerinde tüm ülke, devlet, alternatif olduğunu iddia eden hepimiz sallandık, göçük altında kaldık… Deprem, hükümetin vatandaşına bakışını, onları sahipleniş biçimini gözler önüne serdi. Ancak hâlâ kurtulmayı beklemek gibi bir yanlışın içindeyiz. Van depreminin üstünden günler, haftalar geçti, hâlâ aşevi yok, doktor yok, çadır yok, yok, yok, yok…
Peki, hangi yokluktan kardeşlik, barış, eşitlik, dostluk doğmuş bilen var mı? Van’da sınavını geçemeyen hükümet ve muhalifler İstanbul, Bursa depreminde sınıfı geçebilir mi dersiniz?.. Vicdanı olan herkesi, yaşanan bu afet karşısında hükümete asli görevlerini hatırlatmaya çağırıyoruz. Bütün bireyleri, kurumları ise yardımlaşma ve dayanışmaya davet ediyoruz.
Gelin bizim de insanlığın kardeşlik hanesine yazılan birkaç cümlemiz olsun. Seslerimiz birleşsin ve “kudretli, yüce devlet!”in kulaklarını sağır edecek kadar gür çıksın. Vatandaşların tüm maddi kaynaklarını, vergilerini merkezde toplayan; bir bütçesi, bir hazinesi olan “her şeye hâkim devlet”in Van’ı terk etmesine sessiz kalmayalım, bu depremin “gerçek bir afet” olduğunu hükümete hatırlatalım.
Gelin Van’ın ötekileştirilmesine, çaresiz bırakılmasına izin vermeyelim. Van insanının coplanmasına, dondurucu soğuklarda tazyikli sularla itilip kakılmasına seyirci kalmayalım. Unutmayalım ki, yüzlerce insan Van’da yaşamaya devam ediyor, depremle altüst olan hayatlarını yeniden kurmak için mücadele ediyor . Bu mücadelelerinde onların yanında yer almanın, sistemli ve alternatif dayanışma ağlarıyla mümkün olacağını hatırlayalım.
Bu deprem, bizim için bir çıkış olsun; yok olmadan, yok edilmeden hep birlikte çıkalım bu enkazdan; kendimizden vazgeçmeyelim, insanlığımızı unutmayalım… Van’ı Terk Etmeyelim!

http://www.vaniterketmiyoruz.org/

Yorum Yap!