Üniversite Öğrencileri Dikmen Vadisi Halkının Yanındadır !

Dikmen Vadisi halkı, bundan 30-40 yıl kadar önce binbir emek ve alınteri ile yaptılar evlerini Dikmen Vadisi’ne. Yollarını kendileri açtılar, su şebekelerini kendileri döşediler, elektiriklerini kendileri çektiler. Seçim zamanları dışında kimse fark etmedi onları. 90’lı yılların sonuna doğru Vadi, kent merkezi içerisinde kalıp “rant değeri” artınca fark edildiler her ne hikmetse.

“Kentsel dönüşüm projesi” adı altında insanların bir avuç topraklarına göz dikildi, sermayeye peşkeş çekilmek istendi. Bu “rantsal dönüşüm projeleriyle” insanca yaşam hakları gasp edilirken, onlarla ilgili alınan kararlarda onlara danışılmaya gerek dahi duyulmadı. 5 etap olarak düşünülen proje daha ilk etapta gerçek yüzünü göstermişti. Belediye meclis kararı ile güya “uzlaşma” yoluna giderek, halktan kendilerine dayatılan belgeleri imzalamaları ve bir hafta içerisinde evlerini boşaltmaları istendi. Emekçi Dikmen Vadisi Halkı geçimini zor karşılarken böyle bir talep onlar için gerçek manada bir yıkım olmuştu. Onlar her seferinde villa yahut saray istemediklerini dile getirip, sadece insanca bir yaşam isterken Gökçek cazip tekliflerini(!) halka sunmaktan geri durmadı. Doğu Kent’e arsa teklifi ile güya belgesiz konut sahiplerinin mağduriyetini gidermiş olacaktı. Oysa ki ne evlerin ne yeri, ne teslim tarihi ne de ne kadar kira ödeyecekleri belli değildi.

fotograf: imo

Dikmen Vadisi Halkı’nın boş vaadlere karnı toktur. Çünkü onlar 1 Şubat 2007 günü sabahın erken saatlerinde kepçe ve dozerlerle yapılan saldırıyı unutmuş değillerdir. Onlar AKP’nin uzlaşma yönteminin polis ve zabıta destekli biber gazı ve cop takviyeli olduğunu gayet iyi bilmektedirler. Kış günü insanları dışarı atan zihniyet bugün yaşanan acıları fırsata çevirmeye çalışanlardan başkası değildir. Van depreminin ardından, Tayyip Erdoğan “her ne pahasına olursa olsun kentsel dönüşümü hızlandıracaklarını” deklare etti. Sanki yıkılan binaların hepsi gecekonduymuş gibi yapılan açıklama ihmalkarlığın örtbas edilmesinden başka birşey değildir. Nitekim AKP, yapmasını değil yalnızca yıkmasını bildiğini bütün bunlarla bir kere daha göstermiştir. Geçtiğimiz perşembe günü yapılan belediye meclisi toplantısında Dikmen Vadisi’nin bu hafta yıkılacağı ilan edildi. Hali hazırda 2007’den bu yana Dikmen Vadisi’ne hiçbir hizmet götürmeyen belediyenin bu haberle hukuk dışı saldırılarını ve şiddet olaylarını artırarak devam ettireceği açık bir şekilde gösterilmiş oldu.

AKP, önümüzdeki dönem neoliberal dönüşümlerinde en büyük rant kapısı olarak gördüğü kentsel dönüşüme Dikmen Vadisi’ni yıkma kararıyla hızlı bir giriş yapıyor. Zira çok iyi biliyorlar ki, Dikmen Vadisi Halkı 6 yıldır sürdürdüğü onurlu mücadelesi ile bir simge haline gelmiş ve Türkiye’nin birçok yerinde kentsel dönüşüme karşı “barınma hakkı” mücadelesine öncülük etmiştir. Bugünlerde, “Tabutları hazırlıyoruz ama, tabuta kim girer onu bilmiyoruz” diyerek başladıkları mücadelenin en büyük direnişini gerçekleştirmeye hazırlanıyorlar. Gökçek “kentsel dönüşüm projesi” adı altında yaptığı yıkımların ideolojik olmadığını savunurken, Dikmen Vadisi Halkı’nın barınma hakkı mücadelesinin ideolojik olduğunu söyleyerek kendince çamur atıyor, ancak unutmamalıdır ki eğer Dikmen Vadisi Halkı ideolojik bir tavır alıp barınma hakkını savunuyorsa, bizler de üniversite öğrencileri olarak sonuna kadar yanlarındayız. Sermayenin sözcüsü AKP ve Melih Gökçek polisiyle, gazıyla, kepçesiyle, dozeriyle yaşamlarına saldırırken Dikmen Vadisi Halkı’nın isteği ise tüm toplumsal muhalefetin yanlarında yer almasıdır. Bizler, bu ülkenin üniversite öğrencileri olarak, kış ortasında evleri başlarına yıkılarak sokağa atılmaya çalışılan Dikmen Vadisi Halkı’na sahip çıkmanın insani ve vicdani bir görev olduğunu savunuyoruz. Dikmen Vadisi Halkı’nın yanına insanca yaşamın en temel gereklerinden olan barınma hakkına sahip çıkmaya, AKP ve Gökçek’in rantsal dönüşüm projelerine karşı halk için dönüşümü savunmaya gidiyoruz. Dikmen Vadisi Halkı’nın haklı mücadelelerinde yalnız olmadıklarını egemenlere bir kere daha gösteriyoruz.

ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİ

Yorum Yap!