Kadın Cinayetlerini Durduracağız – Basın Açıklaması

KATLEDEN ERKEĞE, KORUMAYAN DEVLETE KARŞI
KADIN CİNAYETLERİNİ DURDURACAĞIZ

Kadın cinayetlerini durdurma mücadelesinde en etkili yol; milletvekillerinden hukukçulara, emniyetten adli tıpa, bakanlıklardan valiliklere kadar kadın cinayetlerinin tüm muhataplarından hak alıcı bir yöntemden geçiyor. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu olarak, bu hak alıcı mücadeleyi yürütürken iki noktayı temel aldık. Bunlardan biri, kadın katillerine uygulanan yüksek oranlardaki ceza indirimlerinin, yeni kadın katillerinin ortaya çıkmasında adeta teşvik edici olan rolüydü. Diğer bir nokta ise, ölüm tehlikesi karşısında koruma tedbiri verilmeyen kadınların göz göre göre katledilmesi gerçeğiydi. Bu iki temel noktadan yola çıkarak oluşturduğumuz taleplerimizle pek çok eylem yaptık, kadın cinayeti davalarını takip ettik, yazdığımız yasa tasarısı ile meclis kapısındaydık.

Mücadelemiz sonucu artık kadın katillerine ağırlaştırılmış müebbet hapis cezaları verilmeye başlandı. Şikayetçi olsa da olmasa da, öldürülme tehlikesiyle karşı karşıya olan kadınlar için koruma önlemleri alınıyor. Bu kararları devamlı hale getirmek üzere mücadelemiz de sürüyor.

Tüm bu kazanımlar henüz kalıcılaşmadığından, Türkiye’de hala günde 5 kadın öldürülüyor. Artık tüm toplumun bildiği kadın cinayetlerinin %1400 arttığı gerçeği, seçim döneminde sık sık tekrarlanan kadına yönelik şiddete “sıfır tolerans” gösterildiği söylemleri yalanlamaya yetiyor.

NELER YAPTIK, DAHA NELER YAPACAĞIZ?

Sistematik Eylemler Yapıyoruz

İstanbul’da 6 Ağustos 2010’da başlayan eylemlerimizi iki haftada bir gerçekleştiriyoruz. Ankara’da ise 25 Kasım 2010’da başlayan eylemlerimizi her hafta Cumartesi günleri yapıyoruz. Bu sistematik eylemlerimizle, kadın cinayetlerini ancak kadınların bir araya gelerek yürüttükleri kararlı ve sürekli mücadelenin durdurabileceğini gösterdik. Kaybettiğimiz kadınların anneleri, kızları, kızkardeşleri, yakınlarının da katıldığı bu eylemler, toplum vicdanında büyüyen bir yara olan kadın cinayetlerine karşı yürüttüğümüz mücadelede tüm kadınları buluşturabilmenin önemli bir ayağı oldu.

Ayşe Paşalı Davasını Kazandık

Ankara’da eski eşi tarafından katledilen Ayşe Paşalı davasının her duruşmasına giderek basın açıklaması gerçekleştirdik. Ayşe Paşalı’nın ailesinin ve avukatı Elif Kabadayı Tatar’ın da destek verdiği kararlı mücadelemiz sonucu, “Pişmanım” diyen katile ceza indirimi verilmedi, ağırlaştırılmış müebbet hapisle cezalandırıldı. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu olarak yürüttüğümüz kararlı mücadelenin bir kazanımı olan bu karar, başka Ayşe Paşalı’ların olmaması için bir umut oldu.

Münevver Karabulut Davasının Takipçisiyiz

Başı gövdesinden ayrılarak vahşi bir biçimde katledilen ve daha sonra üstü örtülmeye çalışılan Münevver Karabulut cinayeti davasına, ilk kez 24 Eylül 2010’da yoğun biçimde katılarak eylem gerçekleştirdik. O günden itibaren Münevver’in davasının takipçisi olduk. Basında da geniş yer bulan bu cinayetin davasında açık bir şekilde katiller korunuyor. Katillerin hak ettikleri cezaları almaları için anne Nagihan Karabulut başta olmak üzere tüm Karabulut ailesi ile omuz omuza davaları takip etmeye devam ediyoruz.

Yasa Tasarısı Hazırladık

Yasaların kadın cinayetlerini önlemediği ortada. Bu nedenle kadın cinayetlerine karşı bir yasa tasarısı hazırladık.

Ceza Kanunu’nda ve 4320 sayılı Ailenin Korunmasına Dair Kanun’da değişiklikler içeren tasarımızı Ankara 8. Aile Mahkemesi Hakimi Eray Karınca, Ayşe Paşalı’nın avukatı Elif Kabadayı Tatar gibi kadın cinayetlerine karşı mücadelede yer eden hukukçulardan destek alarak hazırladık. Ceza Kanunu’nda kadın katillerinin ceza indirimi almalarının önüne geçecek ve ağır ceza almalarını sağlayacak değişiklikler öngörülüyor. 4320 sayılı Ailenin Korunması Kanunu’nda ise şiddete uğrayan veya şiddete uğrama ihtimali bulunan kadınlar için her ne suretle olursa olsun koruma tedbiri alınmasını sağlayacak düzenlemeler yapılıyor. BDP’den Sebahat Tuncel tasarımızın tamamını, AKP’den Fatma Şahin 4320 sayılı yasa ile ilgili olan bölümünü, CHP’den Nevin Gaye Erbatur ise Ceza Kanunu ile ilgili bölümünü meclise sundu. Tasarımızın meclise sunulan bölümleri Adalet Komisyonu’nda görüşülmeye başlandı ancak meclisin tatile girmesi nedeniyle şu an bekletiliyor.

Daha yasa tasarımız mecliste kabul edilmeden katillere en ağır cezaların verilmeye başlanması, kadınlar için koruma tedbirleri sağlanması bize gösteriyor ki, kadın cinayetlerine karşı yürüttüğümüz mücadele hukuki olarak da karşılığını buluyor.

KAZANIMLARLA GELİYORUZ

Son dönemlerde karar aşamasında olan kadın cinayeti davalarının tümünde katillere ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verildi. Ardahan’dan, Ankara’dan, Adana’dan, Muş’tan gelen bu kararlar kadın katillerine ağır cezanın artık devamlı hale geleceğinin göstergesi oldu.

Şikayetçi olmasa da öldürülme tehlikesi olan bir kadın için koruma tedbiri alınması kararı da önemli kazanımlarımızdan oldu.

Kadın cinayetlerine her gün yenileri eklenirken, toplumun üzerinde büyük bir etkisi olacak çalışmalarımıza ilişkin siz değerli basın emekçilerinden beklentilerimiz var. İletişim araçlarının toplumun düşüncelerini yönlendirmekteki etkisi çok açık bir gerçek. Bu nedenle kadın cinayetlerini durdurmanın önemli adımları olabilecek kazanımlarımızın ve bu kazanımları kalıcılaştıracak mücadelemizin haberleştirilmesi son derece önem taşıyor. Bu noktada; yaptıklarımız ve platformumuzu konu eden haberler yayınlamanız, röportajlar gerçekleştirmeniz, programlara davet emeniz veya köşe yazılarında yer vermeniz bizim açımızdan çok değerlidir.

Mücadelemizin geldiği bu önemli aşamada, siz değerli basın emekçilerinin desteğini bekliyoruz.

KADIN CİNAYETLERİNİ DURDURACAĞIZ PLATFORMU

Yorum Yap!