Dikmen Vadisi Halk Şenliği – 2011

Bu yıl üçüncüsü düzenlenen Dikmen Vadisi Halk Festivali “Festivadi-III”, 7-8-9 Ekim 2011 tarihlerinde Dikmen Vadisi’nde gerçekleştirilen etkinliklerle sona erdi. Dikmen Vadisi Halkı ve dostları, vadiyi bir kez daha sanatın, kültürün ve dayanışmanın vadisi yaptı. Birlikte üretmenin, paylaşmanın, dayanışmanın ve direnmenin keyfini yaşadık.

Festivadi, 7 Ekim 2011 Cuma günü vadide gerçekleştirilen proje gezisi yürüyüşü ile başladı. Mimarlar Odası temsilcilerinin katılımı ile gerçekleştirilen bu gezi yürüyüşü, betonlaşmanın esir aldığı 3 üncü etaptan başladı ve Barınma Hakkı Bürosu’nda sona erdi. Akşam saatlerinde ise Festivadi’nin resmi açılış etkinliği ve Özgür Tiyatro tarafından sahnelenen bir tiyatro oyunu vadililerle buluştu.

Festivadi’nin ikinci günü yani 8 Ekim 2011 Cumartesi günü ise gündüz saatlerinde atölye çalışmaları gerçekleştirildi. Heykel, karikatür, fotoğraf ve permakültür atölyelerinde vadi halkı aydın ve sanatçılar ile buluştu. Yine Mimarlar Odası’nın katkısı ile vadili çocuklar için “barınak” başlıklı çocuk mimarlık atölyesi düzenlendi. Aynı gün Sahne Dışı tiyatro topluluğu tarafından vadili çocuklar için bir tiyatro oyunu da sahnelendi. Akşama doğru ise vadili kadınların katılımı ile “Barınma Hakkı Mücadelesinde Kadınlar” konulu bir söyleşi gerçekleştirildi.

Akşam vadiye karanlık çöktüğünde ise, artık bir gelenek haline gelen meşaleli yürüyüş ve direniş ateşinin yakılması etkinliği gerçekleştirildi. İki koldan meşalelerle yürüyen vadi halkı, Barınma Hakkı Bürosu önünde buluşarak direniş ateşini yaktı ve ateş başında kardeşlik halayı çekildi. Yine artık bir gelenek olduğu üzere o gece vadili gençler tarafından sabaha kadar direniş nöbeti tutuldu.

Festivadi’nin son günü olan 9 Ekim 2011 Pazar günü, sabah saatlerinde gerçekleştirilen “Mahallelerden Barınma Hakkı Kongresine” konulu söyleşi ile başladı. Bu etkinliği Ankara’dan ve Ankara dışından vadi halkı gibi barınma hakkı mücadelesi veren halk temsilcileri de katıldı. Söyleşi ardından “Zar Tutan Gökçek Olsun” başlıklı geleneksel tavla turnuvası başladı. Önceki yıllarda olduğu gibi tavla turnuvasında ihtiyar vadililerin bileğini büken yine çıkmadı. Aynı gün “Toplumcu Gerçekçi Belgesel Fotoğraf Atölyesi” tarafından vadiden fotoğraf karelerini içeren “Orada hayat var” adlı fotoğraf sergisi düzenlendi.

Akşama doğru ise Festivadi’nin kapanış konseri gerçekleştirildi. Siya Siyabend, Oğuz Boran, Bandista ve Dikmen Vadisi Çocuk Korosu’nun sahne aldığı konser, yağmur yağışı başlamasına rağmen coşku ile geçti.

Festivadi boyunca vadinin sokaklarında sokak tiyatroları ve müzik etkinlikleri, evlerde aydın ve sanatçıların katıldığı sohbetler gerçekleştirildi. Vadili kadınların hazırladığı yiyeceklerle konuklar için kardeşlik sofraları kuruldu. Festivadi’ye bir çok kişi ve kurum temsilcisi yanı sıra aydın ve sanatçılar, mimar ve mühendisler ile özellikle üniversite gençliği katılımda bulundu.

“Festivadi-III”e emek ve katkı koyan bütün dostlarımıza teşekkür ediyor, gelecek yıl “Festivadi-IV”de de buluşmayı diliyoruz …

Yorum Yap!