Balıkbilir iki video ile II.Uluslararası Gençlik Filmleri Festivali’nde !

II.Uluslararası Gençlik Filmleri Festivali 20 Aralık’ta Başlıyor

Dünyada ve ülkemizde gençliğin akademik, ekonomik ve kültürel sorunlarının, yaşayış biçimlerinin, isteklerinin, hayallerinin işlendiği filmlerin yer aldığı ‘ ”Uluslararası Gençlik Filmleri Festivali’ ikinci yılına giriyor. Gençlik Filmleri Festivali; İstanbul, Ankara, İzmir, Eskişehir, Bursa, Kocaeli, Kütahya, Antalya, Mersin ve Zonguldak Gösterimleri ile yaklaşık 15.000 Üniversiteliyle buluştu. Gösterimler ve Açılış Galaları Türkiye’nin birçok Üniversitesinde devam etmekte ve başlangıç 20 Aralık 2011.

FESTİVAL SORUYOR: “NE YASAK?”
2010 yılında Türkiye’nin dört bir yanındaki üniversitelerde gençliğin sesini, sözünü perdeye yansıtan gençlik filmleri festivali, ikinci yılını “yasak” teması ile açıyor. Festival hem genç yönetmenlere hem de izleyicilere bu sene birçok soru soracak. Bunların başında “Ne Yasak?” sorusu geliyor. Gençlik Filmleri Festivali’nin gönüllülerinden oluşan Kolektif Sinema ekibi Türkiye’de ve dünyada son dönemlerde artan baskı ve denetim mekanizmalarına dikkat çekerek, gençlerin festivalinde, gençlerin öncülüğünde yasak olanı yeniden ortaya çıkarmak, keşfetmek, anlatmak, dinletmek, göstermek hatta teşhir etmek gerektiğini söylüyor. Basılmamış kitapların toplatılması, internete sansür getirilmesi, ıslık çalmanın ve şarkı söylemenin yasak olması, düşüncenin, fikir, eylem ve ifade özgürlüğünün engellenmesi, hatta karikatürlere bile cezalar yağması, sokağa çıkanın hapse atılması ve nicelerini anlatacak bu sene Gençlik Filmleri Festivali. Festivalde ayrıca dönem dönem “Sansüre uğramış” filmler de “Sansürsüz” başlığında gösterilecek.

Ne Yapsak ?
Festivalin sorduğu sorulardan biri de “Ne Yapsak?” olacak. Festival bir anlatı ve iletişim biçimi olan sinemayı kullanarak “ne yapsak” sorusunun cevabını arayacak. Yasakları anlatmak, yine gençlere düşecek. Festivalin ortaya çıkış amaçlarından biri olan; genç yönetmenleri film çekmeye teşvik etmek ve “ödüllü yarışmalarla, eleme usulüyle, yüksek prodüksiyonlarla” değil; genç yönetmenlerin anlatabildiği ile – anlatabildiği kadarı ile var olmasının sağlanmaya çalışıldığı “genç yönetmenlerden kısa filmler” de, Yasak teması kapsamında izleyiciyle buluşacak.

Festivalin amaçları !

2010 yılında hazırladığı festival dosyası ile sinemaya dair fikirlerini birleştiren Kolektif Sinema Ekibi, günümüz sineması için : “Günümüzde kitle iletişimde “tüketici” olarak kodlanan bireylerin katılım kanalları yok denecek kadar azdır. Aynı şekilde üretimi gerçekleştiren emekçiye de “ekonomik imkanları” kadar kitleye ulaşabilmek düşmektedir. Ressam, yazar, tiyatrocu, sinemacı, gazeteci, ses sanatçısı vb. herkes, her alanda bu zorluğu yaşamaktadır. Görsel imkânların bu denli arttığı günümüzde, kuşkusuz sinema bir sanat ve iletişim alanı olarak başı çekmektedir. Sanat alanı olmakla birlikte kitle iletişim aracı olma özelliğini taşıyan sinema aynı zamanda –televizyon ile birlikte- piyasa kültürünün en yaygınlaştığı alan olarak da baştadır. Sinema artık biletlere, kampanyalara ve ücretli festivallere sığdırılmıştır. Sinema ile ilişki kurabilmenin birinci yolu paradır. Özellikle gençlerin rağbet ettiği sinema, hem kültürel y “alışkanlık” hem de “lüks” haline gelmiştir. Üretebilmek ve ürettiğini insanlarla paylaşabilmek için sadece istek ve yetenek yetersiz kalmaktadır. Milyonlarca dolarlık yapımların yanında birçok yetenekli insanın ürettiği filmler sinemada yer bile bulamamaktadır. Özellikle gençler ve üretimleri bu alanın en altında yok olmaktadır. Gençlere sunulan bir seçenek de film yarışmalarıdır.” saptamasını yapmış ve festivalin amaçlarını buna göre belirlemiştir. Bu amaçlar:
Sinemanın anlatı biçimleriyle gençliği ve sorunlarını, taleplerini işleyebilmek, gençliğe dair tartışmaları yaygınlaştırabilmek,
Dünyanın dört bir yanındaki gençlik filmlerini izleyiciler ile buluşturmak,
Birçok ülkeden gelecek filmler ile Türkiye’deki gençliğin farklı kültürlerdeki gençlikle tanışmasını sağlamak ve iletişim olanaklarını arttırmak,
Gençliğin ürettiği filmlerin görünülürlüğünü arttırmak, sinemayı gençlerin kendilerini ifade edebilecekleri bir araç olarak da kullanmak,
Genç yönetmenleri üretmeye ve ürettiklerini paylaşmaya teşvik etmek,
Festivalle birlikte oluşturulacak film atölyelerinin ürettikleriyle gençlik filmlerine katkıda bulunmak,
Üniversitelerde yapılacak gösterimlerle ve atölye çalışmalarıyla nitelikli bir sosyalleşme ortamı yaratarak; neo-liberalizmin reklamları ve üniversitedeki etkinlikleriyle dayattığı “özgür üniversiteli” anlayışına karşı, gerçek özgürlük anlayışını benimsetmek ve kültür sanatın bir hak olduğu bilincini yaygınlaştırmak,
Sinemayı, sinemaya emek verenleri ve üniversitelileri buluşturmak,
Alternatif, nitelikli, sponsorsuz ve ücretsiz bir gençlik festivalinin kolektif bir emekle gerçekleşebileceğini göstermektir.

Genç yönetmenler !

Festivalin sorduğu sorulardan biri de “Ne yapsak?” olacak. Festival bir anlatı ve iletişim biçimi olan sinemayı kullanarak “ne yapsak” sorusunun cevabını arayacak. Yasakları anlatmak, yine gençlere düşecek. Festivalin ortaya çıkış amaçlarından biri olan; genç yönetmenleri film çekmeye teşvik etmek ve “ödüllü yarışmalarla, eleme usulüyle, yüksek prodüksiyonlarla” değil; genç yönetmenlerin anlatabildiği ile – anlatabildiği kadarı ile var olmasını sağlanmaya çalışılan “genç yönetmenlerden kısa filmler” de, yasak teması kapsamında izleyiciyle buluşacak. Bu festivalde ne yarışma var ne ödül! Genç yönetmenlerin filmini olabildiğince üniversitede, olabildiğince fazla göstermeye çalışan; duyuran Gençlik Filmleri Festivali çağrı yapıyor: “Yasakları gör ve çek, filmini yolla!”
Sponsorsuz, alternatif bir festival olan Gençlik Filmleri Festivali; tamamen gönüllülüğe, dayanışmaya ve kolektif emeğe dayanarak gerçekleştiriliyor. Akademisyenler, üniversiteliler, üniversiteler, kulüpler, sinemacılar ve ilerici kurumların ortak emeği ile gerçekleşen festivalin birçok destekçi ve danışmanı var.

Gençlik Filmleri Festivali destekçi ve danışmanları Destekçi Listesi
Hüseyin Karabey -Yönetmen
Mert Fırat -Oyuncu
Ece Temelkuran -Yazar
Bennu Yıldırımlar -Oyuncu
Erkan Can -Oyuncu
Halil Ergün -Oyuncu
İlksen Başarır -Yönetmen
Derya Alabora -Oyuncu
Yetkin Dikinciler -Oyuncu
Celal Çimen -Yönetmen
Mehmet Ali Nuroğlu -Oyuncu
İsmail Hacıoğlu -Oyuncu
Semih Kaplanoğlu -Yönetmen
Handan İpekçi -Yönetmen
Özcan Alper -Yönetmen
Aydın Sayman -Yönetmen
İnan Temelkuran -Yönetmen
Ceren Moray -Oyuncu
Aylin Aslım -Müzisyen
Selda Çiçek -Yönetmen
Erkan Tülek -Yönetmen
Arzu Yanardağ -Oyuncu
Tuncay Akça -Oyuncu
Öner Erkan -Oyuncu
Bora Balcı -Kurgucu
Naci Özer -Okutman
Çağla Karabağ -Araştırma Görevlisi
Deniz Enül -Fotoğraf Sanatçısı
Berker Dalmış -Fotoğraf Sanatçısı
Bulutsuzluk Özlemi
İlkay Akkaya
Deja Vu
Üniversiteler:
İstanbul Teknik Üniversitesi
Yıldız Teknik Üniversitesi
Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
İstanbul Teknik Üniversitesi Sinema Kulübü
Anadolu Üniversitesi Sinema Kulübü
Hacettepe Üniversitesi İletişim Fakültesi
Kocaeli Üniversitesi Sinema Kulübü
Uludağ Üniversitesi Sinema Kulübü
Zonguldak Karaelmas Üniversitesi Sinema Kulübü
Kurumlar:
Sinemacılar Sendikası (Sine-Sen)
İstanbul Kısa Filmciler Derneği
Belgesel Sinemacılar Birliği
Kocaeli Üniversitesi Öğrenci Kulüpler Birliği
Petrol-İş
Danışman Listesi:
Emrah Dönmez -Kurgucu
Zeynep Tül Akbal -Akademisyen
Hasan Akbulut -Akademisyen
Kerim Karagöz -Akademisyen
Ömer Kurtaş -Akademisyen
Ahmet Selamoğlu -Akademisyen
Seray Genç -Sinema Eleştirmeni
Battal Odabaş -Akademisyen
Hüseyin Kuzu -Yönetmen-Akademisyen
Mehmet Zubaroğlu -Sinema Eleştirmeni
Ethem Özgüven -Yönetmen
Mahmut Hamsici -Gazeteci
Thomas Balkenhol -ODTÜ Gisam
Fatin Kanat -Yönetmen, Sinetopya
Güven Kara -Sinematek Derneği, Senaryo Eğitmeni
Sinema Labaratuarı
Ayrıca http://www.genclikfilmlerfestivali.org/ adresinden detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

haber: Can Cemal KAYA
radikalgenç

Yorum Yap!