ODTÜ Faşizme Karşı Yürüyor

ODTÜ Öğrencileri, akademisyenleri ve çalışanlarına,

Çukurca’da gerçekleşen çatışma sonucu, insanların üzüntülerini nefrete, düşmanlığa, faşizme çevirmek isteyen gruplar birçok yerde “terörü lanetleme eylemleri” adı altında eylemler düzenledi ve bunlardan bir tanesi de 21 Ekim günü ODTÜ’de yapılmak istendi. Bu eyleme katılan birçok arkadaşımızın esasen duydukları acıdan kaynaklı anlık bir tepkiyi ortaya koymak adına orada bulunduğunu düşünmekle beraber, eyleme öncülük eden küçük bir kemik faşist grubun provokasyonuyla olayın kendiliğinden bir nefret söylemine dönüştüğünü görmek bizim için çok da zor değildi. Zira ölüm üzerinden rant sağlama girişimi ve bunun içinde nefret söylemi yaratılan bu durumda ODTÜ’de olası bir faşizan havanın oluşmasına engel olmak bizim için elzem ve öncelikli tepkimiz olmalıydı.

ODTÜ Öğrencileri olarak, sabahtan itibaren bir araya gelerek yapılmak istenen eylemin savaş çığırtkanlığı olduğunu, Türk bayraklarıyla yürüyerek ODTÜ’de şoven bir hava estirilmek istendiğini dile getiren bir bildiri dağıtarak ve eylem yapılması planlanan yere pankartlar asarak geniş bir kamuoyu oluşturduk. Cuma namazı çıkışında bayraklarla yürüyüş yapmak isteyen fakat aslen etkinliğin başını çekip okula nasıl girdiği belli olmayan Türk Eğitim-Sen’li örgütlü birkaç faşistin provokasyonuna hizmet etmesi kaçınılmaz olan grup engellendi.

Planladıkları bayrak yürüyüşünü yapamayan ve kitleyi kendi amaçları doğrultusunda yönlendiremeyen bu az sayıda faşist 23 Ekim gecesi A4 kapısında 5 Kürt arkadaşımıza satır ve bıçaklarla saldırmış, saldırı sonucu 1 arkadaşımızı yaralamışlardır.

Yapılmak istenen bütün bu faşist saldırılara ise ODTÜ Öğrencileri olarak halkların kardeşliği sesini yükselterek kalkan oluyoruz. Saldırılara topyekün cevap vermek için 26 Ekim Çarşamba günü 18.00’de Yemekhane önünde buluşup önce yurtlar bölgesine sonra da A4 kapısına meşaleli yürüyüş düzenleyecek ve burada bir basın açıklaması yapacağız.

YAŞASIN HALKLARIN KARDEŞLİĞİ

BIJÎ BIRATÎYA GELAN!

Yorum Yap!